US MARKETZavírá za: 4 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

EDF žaluje rozhodnutí ÚOHS o tendru na dostavbu Dukovan

Francouzská energetická společnost EDF podala žalobu u Krajského soudu v Brně proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který zamítl její námitky k výběru dodavatele nových jaderných bloků v Dukovanech. EDF tvrdí, že během tendru došlo k porušení pravidel veřejných zakázek i nařízení o zahraničních subvencích, a chce využít všechny právní možnosti k ochraně svých práv.

ÚOHS řešil námitky obou neúspěšných uchazečů, vedle EDF i společnosti Westinghouse, kterou vláda vyřadila už dříve. Obě firmy zpochybňovaly oprávnění korejské KHNP používat technologii, s níž se účastnila tendru, a poukazovaly na netransparentnost řízení. Úřad ale jejich námitky zamítl a 24. dubna rozhodl ve prospěch postupu zadavatele.

Polostátní společnost ČEZ, která nabídky vyhodnocovala, zatím podrobnosti žaloby nezná. Vláda premiéra Petra Fialy plánuje podepsat finální smlouvu s KHNP ve středu 7. května.

Projekt výstavby nových reaktorů je největší zakázkou v české historii. Předpokládané náklady při stavbě dvou bloků v Dukovanech činí zhruba 400 miliard korun. První reaktor by měl být hotový v roce 2036, financování zajistí stát formou půjčky firmě Elektrárna Dukovany II, v níž nově získal 80% podíl.

Zdroj: ČTK, Reuters

Akcie ČRČeská republikaČEZEnergetikaJaderná energetika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa