První odhad ČSÚ: Česká ekonomika klesla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 %

Česká ekonomika v prvním letošním čtvrtletí klesla meziročně o 2,1 %. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt snížil o 0,3 %. Jde o první odhad, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle Vladimíra Kermieta z ČSÚ vedla zpřísněná protiepidemická opatření vlády v mezičtvrtletním srovnání k dalšímu propadu spotřebních výdajů domácností. K poklesu přispěla i zahraniční poptávka, kdy se ve srovnání s koncem loňského roku nedařilo udržet rekordní vývozy zboží. Zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí oznámí ČSÚ 1. června.

Statistici u prvního odhadu nezveřejňují detailní hodnoty vývoje ekonomiky. Vladimír Kermiet z ČSÚ uvedl, že zpřísněná protiepidemická opatření vedla v mezičtvrtletním srovnání k dalšímu propadu spotřebních výdajů domácností. K poklesu přispěla také zahraniční poptávka, kdy se ve srovnání s koncem loňského roku nedařilo udržet rekordní vývozy zboží.

Ve čtvrtém čtvrtletí loni se HDP meziročně snížil o 4,8 %, ve srovnání se třetím čtvrtletím ale stoupl o 0,6 %. Za celý loňský rok se česká ekonomika propadla o 5,6 %.

Epidemie covidu-19 začala českou ekonomiku ovlivňovat už v prvním čtvrtletí loňského roku. První případy epidemie se v zemi objevily 1. března, stát poté v březnu začal zavádět omezení obchodu, služeb či pohybu lidí. V loňském prvním čtvrtletí ekonomika klesla meziročně o 1,8 %, nejhorší propad byl patrný ve druhém čtvrtletí, a to o více než desetinu. Meziroční pokles následoval i ve třetím a čtvrtém čtvrtletí.

Také v mezičtvrtletním srovnání bylo nejhorší loňské druhé čtvrtletí, kdy ekonomika propadla proti prvnímu kvartálu o 8,7 %. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se mezičtvrtletně HDP zvyšoval.

Analytici: Data o HDP jsou pozitivní, ukazují odolnost firem a podnikatelů

První data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí je třeba kvůli výrazným restrikcím podle analytiků oslovených ČTK hodnotit příznivě. Navíc podle nich ukazují s ohledem na omezení řady ekonomických aktivit na výraznou odolnost firem i podnikatelů. Přes pokles nelze navíc podle ekonomů hovořit o začínající recesi, ve druhém čtvrtletí lze totiž díky uvolnění omezení očekávat již růst ekonomiky. Celoroční růst HDP by tak mohl být podle analytiků až přes tři procenta.

"Tuzemská ekonomika si navzdory ekonomickým restrikcím z titulu pandemie vedla v posledních čtvrtletích lépe, než se obecně předpokládalo. Pro letošní rok tak očekáváme růst HDP kolem tří procent," uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

"I když HDP skončil v prvním čtvrtletí v červených číslech, mluvit o další recesi je velmi předčasné. Je totiž velmi pravděpodobné, že už ve druhém kvartálu díky plánovanému konci restrikcí se ekonomika začne vracet k růstu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Dodal, že předpokladem k obnovení růstu ekonomiky je ústup pandemie a úspěšná vakcinační strategie. "Potom by růst české ekonomiky mohl dosáhnout zhruba 3,5 % a v roce následujícím by měl ještě zrychlit," dodal.

"Vzhledem k probíhající pandemii a silným restriktivním omezením je nutné tato čísla i přes minusové znaménko hodnotit pozitivně. Výhled na další čtvrtletí letošního roku se již rýsuje v daleko optimističtějším světle," uvedl i analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že první čtvrtletí letošního roku bylo od začátku pandemie prvním, kdy tvrdá protipandemická opatření trvala bez přerušení od začátku až do konce. Opatření podle něj vypnula nebo dramaticky omezila kapacitu odpovídající asi 12 % výkonu ekonomiky. "Mezičtvrtletní propad HDP o pouhých 0,3 % je z tohoto pohledu výrazně pozitivním překvapením. Kromě vyšších výdajů vlády toto zřejmě odráží skutečnost, že se domácnosti situaci dlouhodobého lockdownu přizpůsobily," uvedl.

"První čtvrtletí tohoto roku potvrzuje, jak se podnikatelé pandemii přizpůsobili. I přes uzavřené obchody, restaurace, hotely a okresy se srovnali se situací a uzpůsobili tomu své podnikání. Propad tak není dramatický jako v předchozích čtvrtletích. Zároveň se pravděpodobně jedná o poslední pokles HDP v tomto roce," uvedla i ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské jsou předběžná data o vývoji ekonomiky skvělým překvapením. "Dokládá to neuvěřitelnou odolnost českého podnikatelského stavu, především vývozních odvětví," uvedla.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat

Videotéka

8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat