US MARKETOtevírá za: 9 h 13 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Proč nespoříme? 5 nejběžnějších výmluv

Výmluvy jsou lidem vlastní. Už malé děti jich využívají, aby se vyhnuly nudnému vyučování ve škole, těžké zkoušce, domácímu úklidu a podobně. Na výmluvy dojde nejčastěji, když čelíme něčemu novému, obtížnému nebo nezáživnému. Platí to i v oblasti financí. Přečtěte si příklady následujících nejčastějších výmluv, které se týkají spoření. Možná vám budou povědomé.

1. Nevydělávám tolik, abych mohl spořit

Je sice pravdou, že kvůli současné krizi přibývá lidí, kteří se kvůli ztrátě zaměstnání dostanou na hranici chudoby a nemají ani haléř nazbyt, ale rozhodně to nebude případ všech, kteří si touto výmluvou uklidňují svědomí. Přestože vám na konci měsíce nezbývají peníze, neznamená to, že si nemůžete dovolit spořit.

Mnozí z nás totiž utrácejí každý měsíc peníze za množství zbytečných věcí, jako třeba za časté obědy v restauracích, impulzivní nákupy, kabelovou televizi a podobně. Snaha najít rezervy samozřejmě nesmí znamenat, že strávíte celý život asketicky v bytě bez televize. Zkuste se však někdy podívat na své výdaje a zvážit, zda byly opravdu všechny prostředky vynaloženy účelně. Možná by utraceným penězům bylo lépe na spořicím účtu.

2. Úroky z vkladů jsou tak nízké, že se spořit nevyplatí

Úroky jsou nyní skutečně na historických minimech, ale vzpomeňme si na naše praprarodiče; ti ani žádné banky neměli a spořili pod matrací bez jakéhokoli výnosu. Oproti nim máme velkou výhodu, že můžeme svou hotovost uložit bezpečněji - do bank, s výnosem a se státními garancemi.

Jak se připravit na recesi? Několik užitečných rad

Úrok berte jako bonus, hlavním cílem spoření je, že postupně nashromáždíte slušnou částku, která vám bude kdykoli v budoucnu k dispozici. Pokud trváte na vyšším zhodnocení, zkuste investice do něčeho zajímavějšího, třeba do akcií, nebo využijte složitější investiční strategie, které vám umožní různé druhy fondů.

3. Až se zbavím dluhů, začnu spořit

Když jste zadluženi, je samozřejmě nejdůležitější vyvinout úsilí, abyste se dluhů co nejdřív zbavili. Přesto by však neměla úplně každá vydělaná koruna putovat k věřitelům. Je také důležité mít připraven "záchranný fond", do kterého sáhnete v případě, že se dostanete do problémů (například v zaměstnání) a věřitel po vás bude chtít další splátku, nebo prostě jen přijdou nečekané velké výdaje.

4. Budu spořit, až mi zvýší plat

Když se takto budete vymlouvat moc dlouho, zjistíte, že už nestihnete naspořit žádné slušné peníze. Za delší dobu více naspoříte, při průměrném očekávaném růstu akciových trhů se vyplatí samozřejmě i dlouhodobě investovat do podílových fondů.

Jak ochránit své peníze? Úspory, diverzifikace a investiční strategie

5. Stejně nenašetřím tolik, aby to byl rozdíl oproti státnímu důchodu

Většina mladých lidí si neuvědomuje, že je ve stáří cítit každá koruna navíc. I malá částka může výrazně změnit životní úroveň.

Berte také v úvahu, v jaké nejisté situaci se dnes důchodové systémy většiny vyspělých zemí kvůli stárnoucímu obyvatelstvu nacházejí. Důchod od státu možná i v budoucnu postačí na pokrytí základních životních potřeb, ale díky naspořeným penězům si budete moct i v penzi čas od času zpříjemnit život.

Zdroj: Wise Bread

InvestováníSpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa