US MARKETOtevírá za: 15 h 41 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

7 přelomových technologií, které mohou změnit svět

Přední odborníci z Massachusettského technologického institutu každoročně sestavují seznam inovací a technologických objevů s potenciálem od základů změnit svět. Letos se nejvíce diskutuje o těchto sedmi položkách soupisu.

Čipy pro "léčbu" ochrnutí

Vědci v posledních letech výrazně pokročili v testování implantovaných mozkových čipů určených k analyzování myšlenek svých nositelů. Ve spojení s elektrodami v končetinách ochrnutých lidí nebo ve spojení s exoskelety by tato technologie mohla relativně brzy vrátit do normálního života všechny, kdo z nějakého důvodu částečně či zcela ztratili schopnost pohybu.

Samořízené nákladní automobily

Jen ve Spojených státech je podle odhadů kolem 1,7 milionu řidičů nákladních automobilů. Již brzy by přitom "kamioňáci" mohli být bez práce. Ve světě vzniká hned několik systémů, které by měly podstatně zeefektivnit nákladní silniční dopravu. Živě se diskutuje také o možnosti stavby trolejového dálničního vedení a využívání elektrických nákladních aut.

Potvrzování plateb obličejem

Validace plateb otiskem prstu už asi nikoho nezaskočí, tím to ale podle všeho nekončí. Dnešní technologie již bez problému zvládají identifikaci člověka podle snímku jeho tváře, a to i pořízeného za špatných světelných podmínek z nevhodného úhlu. Největší otázkou je, zda tuto inovaci vezmou na milost uživatelé, kteří by za ní mohli vidět pověstného velkého bratra.

Zavádění kvantové mechaniky do praxe

Kvantové počítače jednoho dne kompletně změní způsob, jakým se díváme na svět technologií. Dosud bylo jejich využití spíše teoretické, to se ale rychle mění. Na vývoj v této oblasti se soustředí mimo jiné Google, Microsoft nebo Intel. Optimistické odhady hovoří o tom, že by se kvantové počítače mohly do praxe dostat v horizontu pěti let.

Fotovoltaika nové generace

Solární energetika je nyní založená na relativně málo efektivní transformaci elektromagnetické energie světla v elektřinu. Vědci však již nějakou dobu pracují s mnoha novými materiály a technologiemi, jež mají potenciál efektivitu solární energetiky zásadně zvýšit. Jednou z technologií jsou fotonické krystaly pracující s termofotovoltaickou konverzí - technologií, při které je na elektrický proud s velmi vysokou efektivitou prostřednictvím světla přeměňováno teplo.

Pokročilá genová terapie

Genovou terapií se rozumí vnesení, odstranění či úprava defektního genu buněk za účelem léčby geneticky dědičných chorob. Pokroky v této oblasti jsou obrovské a první společnosti se pomalu připravují na podání žádostí o povolení léčby touto metodou. Pomoci by genová terapie mohla také při léčbě rakoviny nebo Parkinsonovy choroby.

Počítačové zpětnovazební učení

Až dosud algoritmy a roboty pracovaly výhradně na základě instrukcí od počítačových programátorů. Prakticky všichni počítačoví experti se však shodují, že blízká budoucnost bude patřit takzvanému zpětnovazebnímu učení. Jinými slovy, počítače a roboty budou samy hledat způsob, jak co nejefektivněji splnit úkol bez jasného zadání postupu. Výsledkem má být výrazné zefektivnění umělé inteligence.

Zdroj: MIT Technology Review

DopravaEnergetikaFotovoltaikaInovacePočítačeSolární energieTechnologieZdravotnictví a zdravotní péče
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika