Daně v Evropě: Kde si hýčkají byznys a kde spotřebitele?
Daně jsou téma, které do určité míry trápí každého z nás, ať už při pohledu na výplatní pásku, nebo při sledování zpráv o změnách daňové legislativy. Která země v EU má nejvěrohodnější daňový systém? Kde se do státní pokladny dostane jen zlomek vybraných peněz? Nejen o tom informuje Vít Macháček, analytik z EU Office České spořitelny.
Z OBSAHU
- V rámci EU se struktura zdanění pochopitelně mění – zatímco v Maďarsku se díky vysoké základní sazbě DPH (27 %) vybere na nepřímých daních téměř polovina ze všech daní, v Německu či v Belgii se vybere méně než 30 % daňového výběru. V průměru nepřímé daně představují přibližně 15 % HDP členských států.
- Podle dat Evropské komise se v České republice do státního rozpočtu v podobě daní dostane přibližně 35 % HDP, tedy srovnatelné množství jako například v Řecku, Velké Británii či v Chorvatsku.
- Ve srovnání s ostatními novými členskými státy jsou daně u nás poměrně vysoké. Vyšší jsou pouze v Maďarsku (39 % HDP) a ve Slovinsku (37 % HDP). Například v Bulharsku se celkově vybere pouze 28 % tamějšího HDP. Z celkových příjmů připadá přibližně 67 % na příjmy daňového typu.
- Nejvíce jsou zdaněny korporátní příjmy ve Francii – firmy ze svých zisků odvedou státu v průměru 40 %. Také ve Španělsku a na Maltě firmy zaplatí na daních více než 30 % ze všech svých příjmů. Naopak nové členské státy se firmám podbízejí a sazby korporátní daně příjmů drží nízko, například v Bulharsku firmy platí pouze 10 % ze svých příjmů. Na daních tam reálně vybírají okolo 15 %.
Aktuality

3. 7. | 19:30
3. 7. | 18:00

3. 7. | 16:40
3. 7. | 16:02
3. 7. | 15:49
3. 7. | 14:40