US MARKETOtevírá za: 16 h 25 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Powell versus Trump: Proč šéf Fedu zatím neustoupil tlaku Bílého domu? A dělá správně?

Michaela Nováková
Michaela Nováková
14. 5. 2025 | 10:00
Fed

Snížit sazby a odvrátit možnou recesi, nebo je nesnižovat a pojistit se před inflačními tlaky? Americkou centrální banku v posledních měsících kritizuje prezident Donald Trump. Na hlavu šéfa Fedu Jeromea Powella prší nadávky jako "Velký lúzr" nebo "Pan příliš pozdě". Centrální banka se ale nelekla a v květnu se sazbami nepohnula. Jaké jsou argumenty pro a proti tomuto rozhodnutí? A jaké důsledky to celé může mít?

Americká centrální banka na svém květnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky. Základní úroková sazba zůstala v pásmu 4,25-4,50 %. Centrální bankéři dali najevo, že v době, kdy nejsou jasné směřování globálního obchodu ani kondice amerického hospodářství, budou raději čekat na jasnější signály z ekonomiky. Nemohou ale případné recesi předcházet, jak na šéfa Fedu Jeromea Powella opakovaně apeluje prezident Donald Trump?

"Kdyby teď Powell tlačil na snižování sazeb, asi by těžko vysvětloval, že to dělá na základě vlastního úsudku a ne v reakci na nátlak prezidenta. Takže je to vlastně kontraproduktivní," vysvětluje složitou pozici Fedu Petr Král, který několik let na základě dat doporučoval bankovní radě České národní banky, jak měnit nastavení měnové politiky.

Mandát centrální banky v USA: Inflace a trh práce

Donald Trump tento týden na své síti Truth Social zopakoval, že je inflace zkrocená a Fed se nerozhodl správně. "Žádná inflace, ceny pohonných hmot, energií i v obchodech jsou dole. Fed musí snížit sazby stejně, jako to udělala Evropa a Čína. Co je špatně s 'Panem příliš pozdě' Powellem? Není to fér k Americe, která je připravená rozkvést," napsal americký prezident v reakci na dubnová data o inflaci v USA. Ta byla nejnižší od září 2021 (+2,3 %).

"Fed má ale na starosti vedle inflace také zaměstnanost. Můžou jít proti sobě, což se právě teď děje. Zvýšená cla znamenají negativní nabídkový šok, tedy zvyšují inflaci a snižují ekonomický růst. Fed je tak v nezáviděníhodné situaci," říká Král. Centrální bankéři podle něj nemohou odhadnout, jak velké a trvalé budou inflační tlaky vyvolané novými cly, ale ani to, jak silné budou tendence k recesi související s oslabenou důvěrou.

Může obchodní dohoda s Čínou rozvázat Fedu ruce?

Řada ekonomů a investorů neskrývá optimismus ze zmírnění obchodní války mezi USA a Čínou. Běží 90denní odklad cel ve výši 145 % ze strany USA, namísto toho je na zboží z Číny uvalen 30% tarif, v opačném směru pak platí 10% clo. "Přestože Donald Trump ustupuje od agresivní celní politiky a vyhlašují se různé výjimky, odklady a slevy, prostředí je jednou provždy poznamenané tím, že tu je hráč, který tak docela nectí dosavadní pravidla hry a je schopný přemalovat hřiště mezinárodního obchodu," krotí optimismus Král.

I když všechno uděláte správně, nemusí přijít úspěch

Jerome Powell není první představitel centrální banky, kterého kritizuje významný politik za to, že (včas) nereaguje. "Nedělat nic může být také chyba. Neznamená to ale, že neděláte měnovou politiku," upozorňuje Petr Král a připomíná třeba chování centrálních bankéřů po vypuknutí pandemie covidu-19. I tehdy svět čelil nestandardnímu šokovému vývoji a instinkt podle Krále velel centrálním bankám, aby snížením sazeb pomohly ekonomice. To se přitom s odstupem času mohlo projevit jako chyba v dlouhodobém plnění mandátu centrální banky. Na snížení sazeb v USA ale podle Krále letos nakonec dojde, a to minimálně dvakrát.

Americká ekonomikaCentrální bankyDonald TrumpFedJerome PowellMezinárodní obchodRozhovorSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika