Výsledková sezóna začala. Toto znervózňuje americké firmy více než Trumpova cla
|

Výsledková sezóna začala. Toto znervózňuje americké firmy více než Trumpova cla

Analytici a média v posledních měsících přetřásají riziko vyostření obchodních válek mezi USA a Čínou, případně Evropskou unií. Všechno se vším souvisí, nicméně velké americké společnosti jako největší obavu v rámci výhledů na další kvartály zmiňují něco jiného než dopady vyšších celních bariér.

Americké akcie Výsledková sezóna Rizika Americký dolar

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí probíhá už zhruba týden a velké americké firmy ve svých zprávách a komentářích zmiňují různá rizika pro své hospodářské výhledy. A celní politika USA není největším z nich. Alespoň to na základě vyjádření prvních 24 významných firem vypozoroval John Butters, analytik ze společnosti FactSet.

"15 firem zmínilo jako riziko do budoucna i jako negativní faktor pro výsledky ve třetím čtvrtletí vývoj kurzu dolaru, pouze 6 společností uvedlo cla. Tarify se dokonce nedostaly ani do nejčastěji zmiňované trojice, 8 zmínek posbírala inflace a 7 náklady na zaměstnance," vyjmenovává Butters.

Ačkoli své výsledky teprve oznámí většina největších amerických firem, stojí za zmínku, že loni v obdobné fázi byla měnová rizika skloňována o čtvrtinu méně.

Americký dolar letos proti koši významných měn přidal přes 3 % a je asi 8 % pod svou nejsilnější úrovní od roku 2002. Silná americká měna je pro firmy s velkými aktivitami v zahraničí problém, protože tržby v cizích měnách jsou po převodu na dolary nižší. Například společnost Netflix, jíž se tento mechanismus výrazně týká, ale oznámila velice silná čísla.

Význam celních opatření ale podle Butterse není dobré podceňovat. Před rokem o tarifech ve zprávách firem ve stejné fázi výsledkové sezóny takřka nebylo slyšet, nyní se o nich nějakým způsobem zmiňuje zhruba polovina společností. Fundamentální dopady opatření v mezinárodním obchodu (stejně jako ty vyplývající z posilování dolaru) zkrátka nelze ignorovat.

Zdroj: FactSet