ČEZ v prvním čtvrtletí vydělal 8,4 miliardy Kč, skupina potvrdila celoroční výhled

Energetická skupina ČEZ vykázala za letošní první čtvrtletí čistý zisk 8,4 miliardy Kč. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 4 % na 59,1 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA společnosti spadl o 23 % na 19,9 miliardy Kč. Výhled managementu pro letošní rok počítá se ziskem EBITDA 57-60 miliard Kč (se zahrnutím aktiv určených k prodeji) a s očištěným čistým ziskem 17-20 miliard Kč.

ČEZ, energetika, elektřina - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Meziroční propad provozního zisku EBITDA o 23 % a čistého zisku o 41 % byl dán dočasnými tržními vlivy z titulu přecenění zajišťovacích kontraktů na dodávky výroby, především v důsledku propadu cen komodit na velkoobchodních trzích v prvním čtvrtletí 2020 po rozšíření pandemie covidu-19 do Evropy. Navíc v loňském prvním čtvrtletí dosáhl ČEZ rekordního zisku ze spekulativního obchodování s komoditami.

ČEZ - výsledky za 1Q2021
ČEZ - výsledky za 1Q2021

Výroba elektřiny v rámci společností, které dle platné strategie zůstanou ve skupině ČEZ i po dokončení divestic v Bulharsku a Polsku, meziročně klesla o 4 %. Z toho výroba v uhelných zdrojích klesla o 23 % (zejména v důsledku prodeje elektrárny Počerady a odstavení prvního bloku v Prunéřově). Celkově již je podíl uhelné výroby na celkovém energetickém mixu ČEZ nižší než 33 %. Výroba z bezemisních zdrojů významně vzrostla, výroba z obnovitelných zdrojů o 17 % a výroba jaderných zdrojů o 8 %. V oblasti tržeb za ESCO služby došlo ke stabilizaci, meziročně vzrostly o 2 % a za celý rok je očekáván jejich nárůst o 8 %.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně vzrostla o 4 %, klimaticky a kalendářně přepočtená spotřeba se pak zvýšila o 1,9 %. Spotřeba u velkých podniků klesla o 2 %, spotřeba domácností naopak vzrostla o 16 %.

ČEZ - výroba elektřiny v 1Q2021
ČEZ - výroba elektřiny v 1Q2021

Za celý rok ČEZ čeká pokles výroby elektřiny o 6 %. Výrazně nižší má být proti loňskému roku výroba z uhlí, vyšší má být naopak výroba jaderných zdrojů a výroba elektřiny ze zemního plynu.

ČEZ - očekávaná výroba elektřiny v roce 2021
ČEZ - očekávaná výroba elektřiny v roce 2021

"Výsledky hospodaření za první čtvrtletí jsou v souladu s naším očekáváním. Jsem rád, že navzdory pokračujícím rizikům spojeným s covidem-19 mohu potvrdit celoroční výhled EBITDA skupiny na úrovni 57 až 60 miliard Kč. Pokračujeme v naplňování strategie zaměřené na růst podílu bezemisních zdrojů a na Českou republiku a střední Evropu. Emisní intenzita CO2 při výrobě elektřiny skupiny poklesla v prvním čtvrtletí meziročně o 19 % a již na konci března jsme dokončili vypořádání prodeje rumunských aktiv," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

"Potvrzujeme celoroční výhled očištěného čistého zisku na úrovni 17 až 20 miliard Kč a v souladu s očekáváním se vyvíjí i naše cash flow. V důsledku úhrady celé kupní ceny za rumunská aktiva klesl čistý dluh skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí o 27,5 miliardy Kč. Výnos z prodeje jsme již částečně využili k předčasnému splacení části emisí dluhopisů denominovaných v euru a v americkém dolaru včetně eurového úvěru od Evropské investiční banky v celkové hodnotě přes 14 miliard Kč. Zbylou část a prostředky z ostatních divestic použijeme na rozvojové investice v ČR a ve stabilních zemích, na splacení dluhopisů splatných v říjnu 2021 a na dividendy pro akcionáře," doplnil člen představenstva a finanční ředitel Martin Novák. Nad rámec platné kupní smlouvy se společností Eurohold v Bulharsku ČEZ vyjednal výplatu dividendy v celkové výši 25 milionů eur z prodávaných společností.

ČEZ - hospodářský výhled na rok 2021
ČEZ - hospodářský výhled na rok 2021

Společnost standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby elektřiny ve střednědobém horizontu. Na rok 2022 měl ČEZ k 31. březnu předprodáno 30 TWh elektřiny za průměrnou cenu 47,30 EUR/MWh, na rok 2023 měl zajištěn odbyt pro 15,3 TWh za 47,90 EUR/MWh, na rok 2024 měl předprodáno 5,1 TWh za 50,10 EUR/MWh a na rok 2025 asi půl terawatthodiny za 50,20 EUR/MWh.

ČEZ - předprodej elektřiny
ČEZ - předprodej elektřiny (zajišťování cen)

Výsledky zaostaly za očekáváními analytiků

Výsledky skupiny ČEZ za první čtvrtletí zaostaly za očekáváními analytiků. Ti čekali, že čistý zisk společnosti spadne jen o zhruba 30 %, zatímco vykázaný pokles dosáhl 41 %.

"Výsledky jsou výrazně pod našimi projekcemi i odhadem trhu. Hlavním důvodem meziročního propadu je mimořádně vysoký zisk z obchodování s komoditami v prvním čtvrtletí roku 2020 ve výši 5,9 miliardy korun proti letošní ztrátě 1,1 miliardy Kč. Ostatní položky jsou bez výraznějších překvapení. Z pohledu vývoje akcií budou nadále hlavními faktory vývoj ceny elektřiny a výše dividendy ze zisku z minulého roku a z divestic," uvedl analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Analytik z Fio banky Jan Raška byl výsledky společnosti zklamán. Poznamenal, že výrazně horší ziskovost vykázal ten nejvýznamnější segment, tedy výroba. "Ostatní segmenty jako distribuce a prodej, ať už v zahraničí, či tuzemsku, nebo těžba dosáhly lepších výsledků, než jsme předpokládali. Ale nedokázaly vykompenzovat poklesy ve výrobním segmentu," doplnil Raška.

Podle analytika z České spořitelny Petra Bártka je výhled firmy při aktuálních vysokých cenách elektřiny na burze pozitivní. "Kromě výpadku z obchodování na komoditních trzích vypadají výsledky solidně. Výroba v jaderných elektrárnách vzrostla o osm procent a díky počasí vzrostla i výroba z obnovitelných zdrojů a ze zemního plynu. Pokles výroby z uhlí se čekal a je vlastně pozitivní zprávou," dodal Bártek.

Informace z konferenčního hovoru

  • Rozhodnutí představenstva o návrhu dividendy bude oznámeno ve čtvrtek 20. května po jednání představenstva. Management ČEZ zopakoval, že zásluhou vyplacení části prostředků z divestic bude dividenda vyšší než při obvyklé výplatě 80-100 % čistého zisku.
  • Společnost přehodnocuje přístup k zajišťování cen produkce uhelných elektráren. Důvodem je zúžení spreadu mezi cenou elektřiny a emisními povolenkami a s tím spojený výrazný pokles marží z výroby z uhlí. Pro výrobu v jaderných elektrárnách skupina změny neplánuje.
  • Prodej polských aktiv by měl být dokončen koncem tohoto roku nebo začátkem roku příštího.
Zdroj:
ČEZ, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 10. 2021 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Dlouhodobě bude pro akcie podstatný vývoj bilance Fedu daleko za…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat