SAB Finance za sebou má historicky nejlepší čtvrtletí, její výnosy dosáhly v třetím kvartálu téměř 85 milionů korun

Společnost SAB Finance, která je jedním z největších zprostředkovatelů devizových obchodů v ČR, má za sebou historicky nejlepší čtvrtletí. Její výnosy dosáhly v třetím kvartálu téměř 85 milionů korun. Trend růstu výnosů navíc pokračoval i v říjnu, kdy SAB Finance dosáhla rekordního výsledku 42,5 milionu Kč.

Očekávaný zisk před zdaněním SAB Finance za prvních deset měsíců letošního roku atakuje hranici 148 milionů Kč, čímž překonává plán firmy, a potvrzuje tak výnosnost deklarovanou SAB Finance při vstupu na pražskou burzu.

SAB Finance - výnosy

Kapitálová účast v FCM Bank (podíl 99 %)

Maltská FCM Bank spadající do skupiny SAB Finance vykázala meziročně nejen růst ziskovosti, ale také rostoucí tendenci v rámci tržního podílu. Momentálně je nejrychleji rostoucí korporátní bankou na Maltě. Zisk za prvních devět měsíců letošního roku dosáhl 618 tisíc eur a už teď je vyšší než za celý rok 2020. Zisk za rok 2020 překročil 400 tisíc eur a výsledek hospodaření za rok 2021 je plánován na úroveň jednoho milionu eur. V průběhu roku 2021 došlo k významnému kapitálovému posílení banky s nárůstem regulatorního kapitálu až na hranici 40 milionů eur.

Kapitálová účast v TRINITY BANK (podíl 9,9 %)

Česká TRINITY BANK dosáhla v třetím čtvrtletí meziročního růstu zisku po zdanění o 188,6 %. Zisk před zdaněním za první tři čtvrtletí roku pak dosáhl 149 milionů eur, což je dvojnásobek zisku před zdaněním za celý rok 2020. Ten činil 75 milionů korun. K prudkému růstu zisku významně přispívá růst úvěrového portfolia, a to v meziročním srovnání let 2020 a 2021 o více než 41 %. Poskytnuté úvěry dosahují téměř devíti miliard korun. Bilanční suma vzrostla ve srovnání s třetím čtvrtletím roku 2020 o 9,81 % na 19,2 miliard korun. Na silné dynamice ziskovosti banky se podílí především růst bilanční sumy, poskytnutých úvěrů, kapitálu i depozit. Výhled zisku před zdaněním za celý rok 2021 činí 200 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 167 %.

Fintech platforma ProStream

SAB Finance v roce 2021 uvedla na trh B2B fintech platformu ProStream, která je určená pro on-line platby a směny deviz firemních klientů. Spuštění platformy v Česku bylo logickým krokem v rozšíření služeb stávajícím klientům a vstupní branou do SAB Finance pro menší společnosti. Paralelně s ProStreamem došlo ke spuštění on-line onboardingu. Platformu ProStream má aktuálně zřízenou přes 700 klientů, kteří přes ni směnili v přepočtu více než jednu miliardu korun a zrealizovali tisíce obchodů. Na základě pozitivních ohlasů z českého trhu byla platforma včetně on-line onboardingu uvedena v třetím čtvrtletí také na polský B2B trh.

Perspektiva SAB Finance

Následující tabulka ilustruje předpokládané zisky před zdaněním jednotlivých společností (podíly náležející SAB Finance). Zároveň ukazuje zhodnocení investice na úrovni případné konsolidace, účetní zhodnocení počítá se zdaněním a ročním zpožděním přijetí dividendy a zahrnutí výsledku SAB Finance z daného roku z důvodu výplaty dividend z kapitálových účastí ve společnostech.

Perspektiva

Zisk SAB Finance před zdaněním za rok 2021 je plánován na 168 milionů Kč. Tempo růstu zisku vytváří perspektivu pro úspěchy v příštím období. Společnosti se daří zvyšovat ziskovost a současně pracovat na dalším rozvoji a plnění stanovených cílů a priorit. Pro následující roky je plánovaný udržitelný konzervativní růst zisku na úrovni 7-13 %. V příštím období očekává společnost kvůli dynamickému vývoji v globální ekonomice vyšší volatilitu v podstatě všech aktiv na trhu. Z pohledu společnosti SAB Finance je volatilita na forexovém trhu příležitostí pro intenzivnější spotové obchodování a dosahování vyšších zisků, velké výkyvy hodnot deviz s sebou totiž přirozeně nesou zvýšenou potřebu zajišťovacích operací v rámci platebního styku.

Perspektiva firem s kapitálovou účastí SAB Finance

Kapitálová účast v FCM Bank

FCM Bank kontinuálně roste a s koncem roku očekává meziroční růst zisku o 160 % při zisku dosahujícím hranice milionu eur. Nárůst kapitálu a dokončená stabilizace týmu a procesů po akvizici banky umožňují dynamický růst v následujících letech, přičemž v roce 2022 se očekává zisk 60 milionů Kč.

Kapitálová účast v TRINITY BANK

Pro následující roky banka předpokládá dynamický růst v nastavené trajektorii zisků za roky 2020 a 2021 vyplývající zejména z organického růstu úvěrového portfolia banky, investic, růstu klientské základny a kapitálového posílení banky. TRINITY BANK se u soukromých osob zaměřuje na vkladové produkty, které zajistí mimořádné zhodnocení úspor, naopak u podnikatelů a firem se specializuje na úvěrové produkty především v oblasti nemovitostí.

Fintech platforma ProStream

První rok bude zaměřen na akvizici klientů a vybudování značky ProStream na polském trhu. Cílem je získat v roce 2022 v Polsku několik tisíc firemních klientů, v rámci vývoje pak platformu přizpůsobovat lokálnímu trhu a zvyklostem tamních klientů. Plán ziskovosti počítá s postupným nástupem zisku v roce 2023 a jeho dalším růstem v následujících letech.

Historie a výhled

SAB Finance působí na trhu více než 15 let a poskytuje služby zhruba 18 000 firemních klientů. Devizovou licenci od České národní banky získala SAB Finance v roce 2004. Firma působí i v Londýně a v New Yorku na Wall Street. Loni společnost vytvořila čistý zisk 116 milionů korun. To byl meziroční nárůst o zhruba 58 %. S akciemi firmy se od konce ledna obchoduje na pražské burze. 

Zdroj:
SAB Finance
Akcie ČR
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
SAB Finance
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
30. 11. 2021 6:34
Semotan (J&T Banka): V roce 2022 se na burzách oddělí zrno od plev, investory bude více zajímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat