Záleží dnes vůbec na cenách ropy?

Z věcí, které se letos na trzích odehrály, byl jednou z nejbizarnějších propad ropných futures hluboko pod nulu. Podle Bena Carlsona ze společnosti Ritholtz Wealth Management ale zase o tak zásadní událost nešlo.
Na jaře cena ropných futures zamířila hluboko pod nulu poté, co vlivem koronavirové krize spadla poptávka po černém zlatě. Prodávající platili kupujícím, protože snaha nezastavit produkci byla zkrátka silnější než to, že skladovací kapacity byly plné suroviny, o kterou nebyl zájem.
Asi nejzajímavější na celé události ale bylo to, že se vlastně nic zásadního nestalo. "Co když na ceně ropy vůbec nezáleží?" ptá se provokativně Ben Carlson. Naráží tím mimo jiné na skutečnost, že energetický sektor nyní v indexu Vanguard Total U.S. Stock Market nemá již ani 2% váhu.
Na začátku 80. let 20. století energetika tvořila asi 30 % akciového trhu ve Spojených státech. V roce 2008 to bylo kolem 17 %. Dnes jde o nejmenší sektor. To, jak malý vliv energetika na trh jako celek má, dokazuje i fakt, že v horizontu od roku 2006 je výnos tohoto odvětví záporný, ačkoli index S&P 500 si po započtení dividend připisuje přes 160 %.
Řeč je o klasické, "špinavé" energetice. Třeba solární energetika píše docela jiný příběh. Jen od začátku letošního roku je více než 120 % v plusu.
"Možná přeháním, zdá se ale, že na cenách ropy tolik nezáleží. Třeba jde jen o součást ztracené komoditní dekády, dnes navíc umocněnou slabou poptávkou, minimálně bychom se ale měli zamyslet nad tím, zda ropa stále patří mezi relevantní makroekonomické a tržní indikátory," dodává Ben Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense