Tradiční americká energetika: Tak těžko jí (nejen) na burze nebylo hodně dlouho

Sektor tradičních energetických firem v USA má za sebou letos těžké časy. A nejen letos, akcie v tomto odvětví jsou v sestupném trendu již řadu let. Vůči indexu S&P 500 jsou nyní dokonce nejslabší od roku 1931.
Na nejhlubší relativní propad cen akcií z odvětví tradiční energetiky v USA, do kterého spadají zejména velké těžební společnosti (ropa, plyn, uhlí) a na ně navazující firmy, upozornil ve vysílání CNBC uznávaný technický analytik Ari Wald ze společnosti Oppenheimer.
"Celý sektor je v problémech nejen letos, ale posledních pět let. A je hned několik důvodů, proč si nemyslíme, že by již nastávala doba na obrat trendu," upozornil Wald. A vyjmenoval tyto faktory:
- Trend je nadále sestupný, a to jak nominálně, tak relativně vůči indexu S&P 500.
- Celé odvětví je vnitřně slabé (již kvůli nízkým cenám ropy).
- K cenám ropy se váže i riziko spojené s takzvaným rolováním (myšleno kontraktů na burze; stačí si vzpomenout na letošní "barel ropy za -40 USD).
- Aktuálně nepřeje odvětví ani sezónnost. Od listopadu do ledna je sektor v rámci indexu S&P 500 od roku 1990 v průměru nejslabší.
Wald zároveň připomněl, že jak jeho společnost nedoporučuje "starou" energetiku, líbí se jí některá jména z odvětví té "nové", chcete-li "zelenější". Konkrétně zmínil společnosti First Solar a NextEra Energy.
Krátkodobě negativní náhled na tradiční energetiku sdílí také Chad Morganlander, portfoliomanažer z Washington Crossing Advisors. V dlouhodobějším výhledu ale vidí přece jen určitou perspektivu.
"V horizontu 18-24 měsíců podle nás energetika patří do správně diverzifikovaného portfolia. Až se dostane pod kontrolu pandemie covidu-19, zlepší se výrazně i růstové vyhlídky ekonomiky. A to pomůže dostat do lepší rovnováhy také nabídku a poptávku na trhu s ropou. Ceny barelu by pak mohly vzrůst, což by podpořilo odvětví tradiční energetiky v USA," doplnil Morganlander debatu na CNBC.
Zdroj: CNBC