Zelené investování ve skutečnosti škodí životnímu prostředí, tvrdí nová studie
Zelené investování ve skutečnosti škodí životnímu prostředí, dokládá nová studie autorů Samuela Hartzmarka z Boston College a Kelly Shueové z Yale School of Management.
Investoři, kteří podlehli zelenému imperativu doby, ESG, kupují akcie emisně "čistých firem", zatímco se zbavují akcií "špinavých firem". Vylepšují si tím ESG skóre a signalizují ctnost.
Co se ale děje dále? Pokud se od "špinavé firmy" pod vlivem ESG odvrátí kritický počet investorů, cena jejích akcií výrazně klesne, což znesnadní - prodraží - její přístup ke kapitálu. Bude mít méně peněz na to, aby investovala do čistších technologií. Zůstane "špinavou" a upustí od třeba už probíhajících snah být "čistší", neboť nebude mít dost peněz na další takové investice. Přitom firma, která už "čistá" je, bude těžit z toho, že se uvědomělý investor odvrátil od "špinavé firmy" a dal peníze jí, jen minimálně. Takřka z definice, firma, která už z hlediska ESG skóre čistá je, totiž těžko může být výrazněji "čistší".
Skutečně smysluplné zelené investování by mělo spočívat nikoli v investování do "čistých firem", ale v investování do "špinavých firem". Ty totiž mohou daný kapitál využít na investice do objemově daleko významnější redukce emisí než firmy, které už "čisté" jsou.