Růst cen ropy byl tažen spekulanty, připravme se na další poklesy

Ceny ropy ve druhé polovině ledna dosáhly dna a od poloviny února jsou na cestě vzhůru. Za rychlým růstem cen ale nestojí ti, kdo věří v obrat trendu, ale spíše spekulanti na pokles nucení uzavírat své pozice.
V lednu byl objem spekulativních pozic na pokles ceny ropy typu Brent na historickém maximu, u ropy WTI byl rovněž na extrémně vysokých hodnotách a mnoho spekulantů věřilo v další pokles. V podobných situacích se stává, že i poměrně nenápadná, ale překvapivá pozitivní zpráva dokáže s trhy výrazně zamávat. Může dojít k jevu, který se nazývá short squeeze, kdy jsou spekulanti na pokles nuceni uzavírat své pozice kvůli rychlému pohybu směrem nahoru (realizované stop-lossy a s tím související nákupy dlouhých kontraktů tento pohyb nahoru ještě znásobují a urychlují).
Právě tohoto jevu jsme byli svědky na trhu s ropou na začátku letošního roku. Kombinace mediální masáže, která zvěstovala omezení produkce a algoritmických obchodních systémů, vedla k rekordnímu short squeezu. A přestože se mnozí optimisté mohou domnívat, že za rychlým zdražením ropy musel být zejména růst na straně dlouhých pozic, opak je pravdou. Podle agentury Bloomberg se počet dlouhých pozic prakticky nezměnil. "Likvidace krátkých pozic v průběhu posledních sedmi týdnů, na něž se vztahují data americké Commodity Futures Trading Commission (CFTC), byla největší v historii," píše Bloomberg.
"Rally vznikla kvůli spekulantům na pokles, kteří dostali strach. Na trhu přitom není mnoho peněz od těch, kteří věří v růst. Prakticky to zpochybňuje sílu a životnost ropné rally," řekl John Kilduff, partner v hedgeovém fondu Again Capital.
Při podrobnějším pohledu tyto výroky potvrzují i data. Krátké pozice na ropu WTI od 2. února klesly o 131 617 kontraktů, což je podle dat CFTC největší likvidace pozic za deset let. Ve stejné době došlo k poklesu býčích pozic o 971 kontraktů, což je vzhledem k síle rally zajímavé. Jen to dokládá, že růst byl tažen pouze spekulací.
Podobné sedmitýdenní série byly za posledních deset let pouze dvě - první v roce 2009, druhá v roce 2012. Obě ale byly mnohem méně výrazné než ta současná a v obou případech došlo k rychlému růstu cen ropy.
Rychlý růst cen se zastavil 22. března, kdy cena ropy WTI dosáhla 4měsíčního maxima a kdy vyšlo najevo, že zásoby ropy v USA vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 1930. V podobných situacích může docházet k výrazným změnám v trendech. "Když je na trhu s energiemi všechno orientováno na jednu stranu tak výrazně jako dnes, můžeme se dočkat velkých zvratů," uzavírá John Kilduff.
Zdroj: Zero Hedge