US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Varování: Ani průměrování nákladů vás nemusí ochránit před hlubšími ztrátami

Mnoho investorů i krátkodobých obchodníků se při svém investování snaží využívat ztrátové obchody k dokupování dalších pozic v daném aktivu. Na podobném principu je založeno pravidelné investování a s ním spojené průměrování nákladů. Špatný výběr investičního nástroje však i v tomto případě může vést k hlubokým ztrátám.

Na první pohled to zní logicky. Když je investor nebo krátkodobý spekulant přesvědčen o směru pohybu vybraného instrumentu, může případné ztráty využít ke vstupu do dalších pozic nebo dokoupení dalších cenných papírů, aby průměroval své náklady. U dlouhodobých investorů, kteří investují pravidelně, se tento přístup považuje za výhodu. U krátkodobých investorů nebo spekulantů a těch, kteří investují pouze do vybraných cenných papírů formou jednorázové investice (a následného zvětšování pozice a dokupování), už to tak výhodné být nemusí.

Někteří nejúspěšnější investoři díky průměrování vydělali hodně peněz. Problémem je ale skutečnost, že mnoho ztrátových obchodníků tento způsob rovněž zkoušelo s úplně jiným výsledkem. Nedokázali totiž odhadnout, kdy se ztrátové investice definitivně zbavit.

Michael Batnick z blogu The Irrelevant Investor do titulku svého článku na toto téma použil výrok známého investora Paula Tudora Jonese, který průměrování ceny považoval za jednoznačnou cestu k definitivní ztrátě peněz a u svých ztrátových pozic vždy snižoval objem (a naopak, u ziskových obchodů své pozice navyšoval).

Jako příklad Batnick používá akcie společnosti Twitter. Pokud by investor nakoupil 100 akcií za cenu 26 dolarů při IPO společnosti a při každém posunutí historického minima by přidával dalších 10 akcií (celkově 25krát), ztrojnásobil by sice svou původní pozici, ale byl by ve 30% ztrátě. Podle Batnicka může podobný přístup vést k výrazným ztrátám na účtu investora a mnoho investorů takto nakonec opravdu přijde o peníze.

Názor Michaela Batnicka odporuje nejsilnějšímu argumentu obhajujícímu pravidelné investování, tedy že dočasné ztráty vedou k průměrování nákladů (levnějším nákupům investic, které jsou aktuálně pod tlakem) a zvyšování zisků v budoucnu, když se trhy opět pohybují "správným" směrem.

Příklad Twitteru ukazuje, že investoři mohou být za podobný přístup biti. Síla pravidelného investování ale spočívá právě v dlouhém investičním horizontu a diverzifikovaném portfoliu (ideálně indexový fond nebo něco podobného), kdy může být výrazný a dlouhodobý propad jedné akcie kompenzován ostatními tituly, kterým se daří lépe. Uvedený princip nepochybně v řádu let a desetiletí dobře funguje třeba pro index S&P 500. Na druhou stranu je i z daného příkladu jasné, že každá investiční strategie může mít slabinu, kterou je potřeba brát v úvahu.

Zdroj: The Irrelevant Investor

Investiční strategiePonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná