50 USD za barel ropy jako zlom na trhu? Záležet bude na vývoji produkce

Ceny ropy od svého lednového minima vzrostly již o téměř 80 %. Ropa Brent se tak na trzích v posledních dnech obchoduje poblíž 50 USD za barel. V uplynulých dnech opět ceny černého zlata sestupují níže, ale v polovině ledna stál barel okolo 30 USD. Zdá se tedy, že se pomalu dostavuje dlouho očekávané narovnávání ropného trhu.
Zatímco globální zásoby ropy a jejích derivátů zůstávají velice vysoké, je patrný pokles produkce států mimo kartel OPEC, zejména ve Spojených státech.
Z pohledu fundamentů by růst globální poptávky po černém zlatě měl letos dosáhnout solidních 1,3 milionu barelů denně, zatímco strana nabídky by měla klesnout o 0,8 milionu barelů denně. V příštím roce bychom měli zaznamenat růst poptávky o 1,4 milionů denních barelů, produkce by se měla zvýšit o 0,1 milionu barelů. Toto prostředí by tak již ve druhé polovině letošního roku mohlo tlačit na snižování zásob ropy, výraznější dopad by měl být patrný v roce 2017.
Nicméně v dubnu a zejména v květnu pomohlo k růstu cen i přerušení produkce v Nigérii a Kanadě. Tyto země by se však měly v následujících měsících na ropný trh vrátit, což bude prostor pro další růst ceny ropy limitovat. "Na konci letošního roku by se proto měla cena ropy Brent pohybovat okolo současných úrovní. O rok později ji očekáváme o 10 USD za barel výše," napsal v aktuálním komentáři k ropnému trhu analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.
V delším horizontu bude především záležet na způsobu, jakým se ropa bude těžit. Pokud bude americká těžba z břidlic dostatečná k uspokojení globální poptávky, cena ropy by se mohla dlouhodobě pohybovat v rozmezí 50 až 60 USD za barel. V případě, že poptávka bude vyšší, bude zapotřebí využít těžbu v podmořských nalezištích či z kanadských písků. V takovém případě by černé zlato mohlo podle Komerční banky zdražit k 70 až 80 USD za barel.
Zdroj: Komerční banka
Aktuality
