Komodita, o které jste asi nikdy neslyšeli, přitahuje těžaře jako magnet

Komodity a jejich těžaři nezažívají nejlepší období. Najde se ale minimálně jeden kov, který vybočuje z řady. A možná o něm uslyšíte poprvé v životě.
Niob - kov pojmenovaný podle Niobé, dcery krále Tantala z řecké mytologie – se používá k výrobě ušlechtilé oceli a speciálních slitin neželezných kovů. Uplatnění tak nachází ve stavebnictví, automobilovém či leteckém průmyslu nebo při výrobě potrubních systémů pro ropovody a plynovody.
Ve větším objemu se niob těží jen na třech místech v Brazílii a Kanadě a více než 80 % světových dodávek zajišťuje jediný těžař, brazilská Companhia Brasileira de Metalurgia e Mineração (CBMM). O zbytek dodávek se dělí Anglo American a kanadská Niobec.
Od roku 2004 se cena niobu během deseti let zvýšila z 12 380 na 44 000 USD za tunu. Loni cena kovu kvůli nižší poptávce po oceli a poklesu aktivity v oblasti stavby ropovodů a plynovodů vlivem propadu cen ropy a zemního plynu mírně klesla, stále se ale drží nad 40 000 USD za tunu. Roční poptávka po niobu se pohybuje mezi 90 000 a 100 000 tun.
Omezené světové zásoby niobu a jeho bohaté průmyslové využití samozřejmě přitahují těžaře. V dubnu se mistrovský tah povedl čínskému těžaři China Molybdenum, který od Anglo American v konkurenci dalších více než 10 firem a fondů, mezi nimiž byly například Vale, Apollo Global Management nebo X2 Resources, získal divizi těžby niobu a fosfátů nedaleko brazilského města Catalão.
Jak moc po brazilské těžbě niobu firmy Anglo American společnost China Molybdenum toužila, ukazuje částka, kterou byla ochotna za aktiva zaplatit. Nákup ji vyjde na 1,5 miliardy USD, což podle analytiků představuje zhruba 50% prémii k odhadované hodnotě byznysu. Anglo American se prodejem brazilské těžby niobu a fosfátů snaží získat hotovost na snížení svého zadlužení.
China Molybdenum však není jediná, kdo v poslední době v odvětví těžby niobu nakupoval. Skupina asijských oceláren v roce 2011 ve dvou transakcích koupila za 3,9 miliardy USD 30% podíl v CBMM a kanadská Magris Resources v roce 2014 získala od těžaře Iamgold za více než půl miliardy dolarů niobový důl v provincii Quebec zastřešený firmou Niobec.
A zuby si na kov brousí i další těžaři. Nejvíce pozornosti na sebe aktuálně strhává projekt těžby niobu v Tanzanii rozvíjený společností Cradle Resources. Jeho hodnota by se měla pohybovat kolem 200 milionů dolarů. "Donedávna jsem o niobu prakticky nic nevěděl, a to se v oblasti těžby nerostů pohybuji zhruba dvacet let," přiznává Craig Burton, předseda představenstva společnosti Cradle Resources. "Dokonce jsem si musel v periodické tabulce ověřit, že jde skutečně o chemický prvek," dodává.
Společnosti, které neuspěly v přetahované o brazilskou těžbu niobu firmy Anglo American, by se podle analytiků nyní mohly zaměřit právě na tanzanský projekt australské Cradle Resources. Těžba by se podle očekávání měla v oblasti Panda Hill rozjet v polovině roku 2018.
Spekulace o možném zájmu investorů se již projevují i v podobě růstu ceny akcií Cradle Resources na burze. Od začátku března cena akcií těžaře, pro kterého je těžba niobu v jihozápadní Tanzanii hlavním projektem, vystřelila již o více než 70 % na nejvyšší úroveň od roku 2011.
Zdroj: Bloomberg