US MARKETZavírá za: 2 h 7 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Doug Kass: Proč věřím investici do zlata

Zlato za sebou nemá špatný rok, i tak je ale lehce mimo hlavní pozornost finančního světa. V současnosti není považováno za dobrou investici, analytici i samotní investoři spíše upřednostňují akcie. Proč to nemusí být nejlepší nápad?

Následování davu není dobrá investiční strategie, protože omezuje ziskový potenciál. I tak se ale většina investorů jako stádo chová.

"Myšlení první úrovně je zjednodušující a povrchní a je ho schopen prakticky každý. Vše, co lidé s takovým myšlením potřebují, je názor na budoucnost, který vypadá asi takto: 'Výhled pro společnost je příznivý, cena jejích akcií poroste.' Myšlení druhé úrovně je hlubší a komplexnější. Lidé s tímto přístupem berou v úvahu mnoho proměnných," říká známý investor Howard Marks: Jaké proměnné má na mysli?

  • V jakém rozsahu se mohou budoucí výsledky pohybovat?
  • Jaký výsledek podle mě nastane?
  • Jaká je pravděpodobnost, že mám pravdu?
  • Co si o tom myslí většina?
  • Jak se můj názor liší od většiny?
  • Jak se současná cena shoduje s názorem většiny a tím mým?
  • Je názor většiny, který je zahrnutý v ceně, příliš býčí, nebo příliš medvědí?
  • Co se stane, když se ukáže, že má pravdu většina? A co když budu mít pravdu já?

Stádo ovcí ve vedení

Další uznávaný burzián Doug Kass přidává svůj názor na investory, a opět ne příliš lichotivý. "Jelikož akciové trhy jsou ovládány zvířecími pudy a ignorují trh se zlatem, měli bychom si připomenout, proč je Keynes kdysi nazval právě zvířecí. Je to jednoduše proto, že zvířata jsou mnohem jednodušší než lidé," nebere si servítky ředitel Seabreeze Partners Management. Ochránci zvířat prominou, ale něco na tom je, protože investoři se v současnosti, pokud jde o akcie, opravdu chovají jako ovce.

Kass, který již na začátku roku 2011 radil prodávat zlato a očekával pokles ceny na 1 050 dolarů za unci (k tomu skutečně došlo na konci roku 2015, ale v průběhu roku 2011 kov ještě stačil přidat více než třetinu), je dnes spíše na straně zlata, které má podmínky pro růst. Kasse spíše překvapuje, že současná politická nejistota a globální vývoj nemají na zlato tak pozitivní vliv, jak by se dalo čekat.

Trump je stále hrozbou

Kass připomíná zejména tři fenomény, které zmínil již ve svém výhledu na rok 2017 a které mu dělají vzhledem k vývoji na finančních trzích asi největší starosti. Prvním je "množství samolibých ovcí, které ovládají finanční trhy", druhým rychlost, s jakou podle něj trhy vystřízliví z víry v zázraky pod taktovkou Donalda Trumpa, a tím posledním je možnost, že se na trzích opět stane něco neočekávaného. Ani jeden z těchto faktorů přitom není žádnou utopií, ale reálnou možností.

Trump naháněl hrůzu již před volbami, jenže po jeho vítězství se trhy vydaly překvapivě nahoru. Podobné změny nálady nejsou z dlouhodobého hlediska žádoucí a Kass upozorňuje, že přílišná názorová rozpolcenost a také nezkušenost Trumpovy administrativy neslibuje konstruktivní a kohezní politiku. Současné nadšení tak opět může být rychle vystřídáno vystřízlivěním, zklamáním a následným pesimismem na trzích. Trumpova administrativa dle Kasse zkrátka nemá vizi ani schopnosti účinně řídit zemi, jako jsou USA.

Příliš mnoho nejistoty

Kass dále zmiňuje tři problémy, které jej pronásledují poslední dva nebo tři roky (a není sám):

  • Jsou investoři v dnešním nejistém světě bez papírových peněz skutečně tak v bezpečí, jak se snaží tvrdit trhy?
  • Je vůbec v tak silně provázaném světě možné, aby USA byly "oázou prosperity" a motorem světového růstu?
  • V době, kdy schopnost a vůle zemí G8 koordinovat řešení světových problémů upadá, je otázka, jaká asi bude jejich reakce, když se začne vše doopravdy kazit.

V souvislosti s těmito problémy by si pak lidé, respektive investoři, a to zejména v USA, měli uvědomit pár skutečností. Například to, že federální dluh je 20 bilionů dolarů a celkový roční deficit další bilion. Celkový veřejný a soukromý dluh činí 49 bilionů dolarů a každé zvýšení sazeb o 100 bazických bodů znamená zvýšení nákladů na správu dluhu o 470 miliard ročně, což odpovídá zhruba 2,5 % HDP. Tyto peníze se nedostanou do ekonomiky, směřují k vlastníkům tohoto dluhu.

"I když je pro mě těžké zlato ocenit, protože nemá vnitřní hodnotu, věřím, že v roce 2017 šance na to, že tento kov posílí, porostou," uzavírá Doug Kass.

Zdroj: Realclearmarkets.com

Bezpečné investiceInvestiční alternativyInvestiční guruKomodityVýhled na rok 2017Vzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika