Američané jsou na tom lépe, než ukazuje HDP

Minulý týden byl ve Spojených státech potvrzen růst HDP ve 4. kvartálu 2011 o 3 %. Osobní spotřeba pak v pátek příjemně překvapila, když ukázala, že se Američané aktuálně nebojí utrácet. Výkonnost ekonomiky se ovšem místo HDP dá měřit ještě jinak - takzvanou paritou kupní síly. Ve Spojených státech se označuje jako GDI (gross domestic income, tedy hrubý domácí příjem). Normálně by měl tento parametr ekonomiky odpovídat HDP, ve Spojených státech se ovšem liší.
Podle serveru The Atlantic je to podobné, jako když se sleduje trh práce pomocí celkové míry nezaměstnanosti, ale zároveň i podle odhadovaného počtu nově vytvořených pracovních míst. Ekonomický růst je odvislý jak od HDP, tak od hrubého domácího příjmu.
V poslední době se tyto dva indikátory ve Spojených státech od sebe vzdalují. Mohlo by to mimo jiné vysvětlit nesoulad mezi ne až tak rychlým růstem ekonomiky a poměrně strmým poklesem celkové míry nezaměstnanosti. Při zohlednění hrubého domácího příjmu již rozdíl není tak velký - příjem totiž roste o více než 4 %, The Atlantic proto předpokládá, že i hrubý domácí produkt v USA roste rychleji, než uvádějí statistiky - odhadem o 3,5 %.
Zdroj: TheAtlantic