Jak v důchodu pohodlně vyjít s penězi? Musíte moudře investovat

Penzijní reforma se rozběhla, ale zájem lidí o nové fondy je nižší, než se čekalo (a ani očekávání nebyla nijak vysoká). Důvodů nezájmu může být hodně, mezi jinými také fakt, že když už se někdo odhodlá řešit svou penzi jinak než spoléháním se na stát, nabízí se mu mnoho alternativ, které mohou být výhodnější.
Nové fondy nabízené penzijními společnostmi v rámci druhého pilíře netáhnou. Lidem vadí protichůdné informace a nízká transparentnost, důvodem může být také konzervativnost Čechů, kteří neradi mění své zvyky a často slepě důvěřují ve schopnost státu se o ně ve stáří postarat. To, že se o dnešní mladší ročníky stát s velkou pravděpodobností postarat nedokáže, je fakt, který si většina z nás nechce připustit.
V neposlední řadě existuje také dostatek alternativ, které dávají možnost zvolit si vlastní způsob spoření na důchod. A po nedávném vyhlašování Investice roku jsme se rozhodli vytvořit modelové portfolio z fondů, které ve třech ročnících této analýzy zvítězily.
Podívali jsme se na to, jak se jim dařilo od doby vyhlášení, respektive od začátku roku, v němž proběhlo vyhlášení, a také na delším horizontu v délce pěti let. Pětiletá historie je samozřejmě pro zajišťování na stáří poněkud krátká a nelze ji brát jako referenční, ale vzhledem k různé délce existence vybraných fondů byl pětiletý horizont jediným rozumným kompromisem (většina fondů má historii kratší než 10 let). Díky tomu, že jde o vítězné fondy v jednotlivých kategoriích, bude dosaženo i určité diverzifikace, v němž budou jak nástroje peněžního trhu, tak dluhopisy (státní i korporátní a high yield) a akcie, nebo dokonce nemovitosti a komodity. Takové množství fondů může někomu připadat jako "investiční zoo", což je možná pravda, ale snad jedinou přediverzifikovanou složkou je peněžní trh a státní dluhopisy ČR.
Peněžní trh v portfoliu fondů vybraných na základě výsledků Investice roku 2010, 2011 a 2012 reprezentují Konzervativní fond ČP Invest (vyhrál svou kategorii za rok 2010), fond AXA CZK Konto (2011) a fond KBC Multi Interest Cash ČSOB (2012). Dluhopisy zastupují Konzervativní dluhopisový fond od Conseq Invest (2010), KB Dluhopisový fond od IKS KB (2011), fond KBC Multi Interest Medium (2012), Fond korporátních dluhopisů ČP Invest (2010 a 2012) a fond Global Aggregate Bond od Pioneer Investments (2011). Akcie reprezentují fondy ING Invest Prestige & Luxe (2010), BNP Paribas L1 Equity World Consumer Goods (2011) a HSBC Global Investment Funds – Turkey Equity (2012). Smíšené fondy jsou pak zastoupeny Zlatým fondem od ČP Invest (2010), ČS Nemovitostním fondem od společnosti Reico (2011), a fondem Konzervativní Mix FF od ISČS. Divokými kartami byly fondy Templeton Frontier Markets (2011), BNPP L1 Convertible Bond World H CZK (2012) a Templeton Africa Fund (2013).
Pravidelné investice mohou pomoci
Investoři mají často problém s investováním do rizikovějších produktů, protože se obávají možných ztrát. Je pravdou, že vyšší očekávané výnosy akciových fondů jsou vykoupeny vyšší volatilitou, ale delší horizont a pravidelné investování mohou rizika poměrně výrazně omezit. Důkazem je například divoká karta z prvního ročníku Investice roku, kterou je fond Templeton Frontier Markets zaměřený na akcie hraničních trhů. Tomu se sice v roce 2011 příliš nedařilo, zato v roce 2012 začal své ztráty z předešlého roku poctivě dohánět. U jednorázové investice by byl za dobu od vyhlášení přesto v mínusu 2,81 %. Při pravidelném investování by byl ale jeho výnos od začátku roku 2011 +10,67 %.
V podstatě šlo o ideální případ, kdy fond na začátku investice klesá a investor nakupuje podílové listy stále levněji, a následně po zlepšení situace na trzích vydělá více. Výhoda pravidelného investování se ukazuje právě u fondů s vyšší volatilitou, kterým se čeští investoři (i penzijní společnosti) tak často vyhýbají. U konzervativních fondů, které nemají tak velkou volatilitu, nemusí být pravidelné investování z celkového pohledu tak výhodné, spíše naopak. Výsledky oceněných akciových fondů dokazují, že i v pěti letech od začátku krize v roce 2008 mohou dynamické fondy investorům přinášet zajímavé zisky.
Rebalancováním proti zvyšování rizika
Kromě pravidelných investic se rizikovost portfolia dá omezit také jeho rebalancováním. V případě, že investor dlouhodobě investuje do různých tříd aktiv s různými výnosy, musí se také starat o to, aby bylo jeho portfolio vyvážené stejně, jako tomu bylo na začátku, je potřeba je rebalancovat. Pokud některý dynamický fond dosahuje nadprůměrných výnosů, jeho váha v portfoliu roste a riziková složka tvoří větší než žádoucí podíl. Rebalancování portfolia (v určitých pravidelných intervalech) pak vrátí jednotlivé složky na původní hodnoty.
Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že dobrá minulá výkonnost není zárukou toho, že v budoucnu bude fond stejně výnosný. Dobrým příkladem může být například Zlatý fond ČP Invest, který byl sice vyhlášen nejlepším smíšeným fondem za rok 2010 v analýze Fincentrum Investice roku a byl zařazen mezi deset nejlepších korunových fondů roku 2010 v soutěži Zlatá koruna 2011, ale v letech 2011 i 2012 skončil ve ztrátě. Bohužel je to nejztrátovější fond z celého portfolia. Doporučený investiční horizont je však u něj delší než pět let.
Kompletní článek naleznete na serveru Investujeme.cz
Zdroj: Investujeme.cz
Aktuality
