US MARKETOtevírá za: 17 h 23 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Proč byli všichni mimo, když byla cena ropy ve volném pádu

Předpovídat budoucnost je vždy složité a když jde o vývoj cen ropy, platí to dvojnásob. S nedávným kolapsem cen černého zlata evidentně nepočítal ani investiční guru Warren Buffett.

Redakce IW
Redakce IW
25. 2. 2015 | 13:30
Komodity

O tom, že Věštec z Omahy v oživení cen ropy příliš nevěří, svědčí skutečnost, že se v posledním loňském čtvrtletí zbavil všech akcií společnosti ExxonMobil, které dlouhodobě držel prostřednictvím svého investičního holdingu Berkshire Hathaway. Jak moc Buffetta propad cen ropy vyděsil, umocňuje to, že akcie Exxonu tvořily 3,57 % portfolia Berkshire.

Když přijde na odhadování budoucích cen akcií či komodit, jsou na tom profesionální obchodníci prakticky stejně jako drobní investoři. Když začala zhruba v polovině loňského roku ropa zlevňovat a cena Brentu klesla na 105 USD za barel, obchodníci tvrdili, že se brzy vrátíme na 108 USD za barel. Nestalo se. Když posléze cena klesla na 100 USD, ujišťovali profesionálové všechny kolem sebe, že se za pár dní podíváme k 104 USD za barel. Opět nic. A když ceny klesly na 90 USD za barel, začaly trh zaplavovat pohádky o tom, jak ropa zdraží zpět nad 100 USD za barel. Ani tentokrát předpovědi nebyly úspěšné. A tak to pokračovalo, z 85 USD za barel se ceny měly vrátit na 90 USD za barel a z 65 USD za barel se měly zvýšit na 80 USD za barel. Nyní se cena Brentu pohybuje pod 60 USD za barel a ropa WTI se obchoduje pod 50 USD za barel.

Jak je možné, že se v předpovídání cen ropy šeredně zmýlily i ty největší investorské kapacity? V první řadě profesionálové hrubě podcenili, jak moc do vývoje cen na komoditních trzích zasáhne americká břidličná ropa. Nikdo nepočítal ani s tím, že by Saúdská Arábie coby nejvýznamnější člen Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohla být tak tvrdohlavá ohledně (ne)snižování těžby, a nakonec nikdo nečekal, že bude celosvětová poptávka po ropě kvůli slabé výkonnosti světového hospodářství stagnovat až mírně klesat.

Podle Jamese D. Hamiltona, analytika z Econbrowser.com, může za pokles cen ropy zhruba z poloviny právě očekávání, že se poptávka po této strategické surovině sníží. Za zbytkem poklesu podle něj stojí rozvoj těžby břidličné ropy a některé další vlivy.

Prožijí investoři další zklamání?

Ve vzduchu nicméně visí otázka, zda mají Warren Buffett a další obchodníci pravdu alespoň tentokrát, když se z trhu s černým zlatem stahují. Opravdu ještě budou ceny ropy klesat, nebo již narazily na dno a dále mohou jen růst?

Během prvních dvou únorových týdnů severoamerická lehká ropa WTI zdražila asi o pětinu, a mohlo by se tak zdát, že si nyní nejen Warren Buffett rve vlasy. Není ale dobré dát vždy na první dojem.

Nedávný růst cen ještě nemusí značit obrat trendu. Poslední zprávy sice hovoří o zavírání některých vrtů, důležité nicméně je, že se ve většině případů jedná o neefektivní vrty se slabou produkcí. Výrazný pokles produkce, který by mohl ceny suroviny nakopnout, čekat nelze. Ropné firmy si totiž v posledních letech na rozvoj svých aktivit půjčily více než 200 miliard dolarů, které musejí bez ohledu na situaci na trhu splácet. Pro zadlužené podniky je tak výhodnější s těžbou ropy pokračovat a mít alespoň nějaký příjem.

Naděje, že se ceny ropy odrazily ode dna a každý, kdo nyní černé zlato nakoupí, za několik měsíců shrábne pořádný balík, tak zřejmě nemají příliš pevný základ. Pokud to ale vypadá jako predikce vývoje, raději na tento článek rychle zapomeňte.

Zdroj: Washington Post

KomodityRopaRopa BrentRopa WTI
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika