Odhadnout dnes ceny ropy není možné, producenti bez úspor nepřežijí

Dramatický pokles cen ropy má mnoho důvodů, jako jsou silný dolar, slabá poptávka a převis nabídky společně s neochotou OPEC snížit objem těžby. Další vývoj je podle analytiků nejistý, na což doplácejí i producenti ropy. Firmy z těžebního sektoru se přitom bez úspor dostanou do problémů.
Pokles nabídky ropy ze zemí kartelu OPEC může signalizovat navýšení poptávky, která bude znamenat růst cen černého zlata na 80 dolarů za barel. Tvrdí to David Pursell, výkonný ředitel společnosti Tudor Pickering Holt.
Svět podle něj není tak předzásoben, jak se domnívají analytici, protože oproti minulému čtvrtletí jsou zásoby vyváženější. Nižší nabídka ze strany OPEC v příštím roce tak může vést k růstu poptávky. "Trhy tím pádem budou ve druhé polovině roku určitě podzásobené. Sice to nebude zítra, ale povede to k tomu, že ceny se dostanou na 80 dolarů za barel," myslí si Pursell.
Optimismus není namístě
Trochu jiný názor na vývoj cen ropy má ale ratingová agentura Moody's, podle níž jsou odhady o jejich rychlém růstu mylné a nenaplní se právě kvůli převisu nabídky a přetrvávající slabé poptávce. Agentura tak snížila odhadovanou cenu v příštím roce z 57 na 53 dolarů za barel ropy Brent, respektive z 52 na 48 dolarů za barel ropy WTI. U obou druhů ropy pak Moody's očekává v průběhu roku 2017 růst o 7 dolarů, což je o 5 dolarů méně než předešlý odhad.
"Věříme, že ceny ropy zůstanou níže po delší dobu, jelikož velké předzásobení a převis nabídky povedou k pomalejšímu růstu," řekl výkonný ředitel oddělení firemních financí agentury Moody's Steve Wood. "Přestože nabídka může klesat společně s poklesem kapitálových výdajů, zvýšený export z Íránu bude nadále tlačit na ceny ropy," doplnil Wood.
Záchranou je snižování nákladů
Jedinou záchranou pro skomírající ropný průmysl ve střednědobém horizontu je snižování nákladů. "Sentiment se mění," řekl CNBC Michele Della Vigna z Goldman Sachs. Tým jeho analytiků snížil doporučení na evropské akcie v tomto sektoru, přičemž fundamenty se podle něj mění s výhledem investorů. "Co se týče ceny, v nejbližších šesti až devíti měsících se budeme muset popasovat s převisem nabídky, ale v delším horizontu se trh začne tomuto vývoji přizpůsobovat," doplnil Della Vigna.
Zároveň upozornil, že těžba z břidlic v USA zpomaluje, počet těžebních zařízení se snížil již sedmý týden v řadě. Dva velké motory růstu nabídky, Irák a Saúdská Arábie, by podle něj rovněž mohly zaznamenat pomalejší růst své produkce.
Della Vigna tvrdí, že bude důležité, zda velcí ropní producenti budou schopni snížit své náklady, zvýšit efektivitu kapitálu a zlepšit peněžní toky. V Evropě i USA již vzhledem k dramatickému propadu ropy hlavní producenti přistoupili ke snižování nákladů. Například firma Total oznámila dohodu o prodeji 15% podílu v norském ropném poli.
Analytici se shodují v tom, že nic jiného firmám v tomto sektoru ani nezbývá. Della Vigna to vidí tak, že volná hotovost a potenciální dividendy pro akcionáře mohou být udržitelné pouze tehdy, když dojde ke snížení provozních a kapitálových nákladů o 30 až 40 %.
Podle íránského ministra pro ropný průmysl OPEC na svém prosincovém setkání nezmění objem produkce, přičemž cena za barel Brentu, která by zemím ve sdružení vyhovovala, je okolo 70 dolarů za barel. Ceny ropy se v současnosti pohybují mezi 45 a 50 dolary za barel, přičemž od června 2014 do letošního srpna zaznamenaly sešup ze zhruba 120 dolarů na 40 dolarů za barel.
Zdroj: CNBC