US MARKETOtevírá za: 3 h 16 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Philippe Ithurbide (Amundi): Důsledkem oddlužování nemusí být recese, ale dokonce deprese a deflace

Dopady evropské dluhové krize vidí Philippe Ithurbide, ředitel výzkumu, strategie a analýz investiční skupiny Amundi, především ve stále se šířící nákaze napříč evropskými i světovými trhy. Dluhová břemena států budou pravděpodobně ještě dlouho představovat překážku v ekonomickém růstu západních ekonomik.

Co ve skutečnosti pro svět znamená evropská dluhová krize? A co si myslíte o riziku opětovného nástupu recese?

Dluhová krize a následný obrat ve fiskálních politikách států způsobily, že ekonomický růst ztrácí půdu pod nohama. Nákaza se přenáší postupně na všechny trhy. Nejdůležitější je proto neprodleně odvrátit bankrot Řecka.

Tahounem Evropy je již léta Německo, i to ovšem zpomaluje. Jak vidíte rok 2012 - pouze zpomalení, nebo přímo recese?

Německý ekonomický růst nevyhnutelně zpomalí, protože mezi jeho hlavní obchodní partnery patří ostatní evropské země. Německo by však nemělo spadnout do recese, tamní domácí spotřeba je na tom dobře, již dva roky klesá nezaměstnanost.

Obrovské dluhové břemeno v západních ekonomikách bude však jistě překážkou růstu, zmínil jste evropské země jako partnery Německa.

Ano, současná krize vznikla kvůli hromadění veřejných i privátních dluhů v posledních 30 letech. Ekonomické subjekty jsou předlužené a krize akcentuje nutnost tyto dluhy snižovat. Důsledkem procesu deleveragingu nemusí být pouhá recese, ale dokonce deprese spojená s deflačními tlaky.

Co všechno ovlivní firemní zisky? Začíná výsledková sezóna, může leccos naznačit o příštím roce.

Problémy se zadlužením periferních ekonomik zcela zastínily hrozbu recese. My se však snažíme analyzovat jednotlivé sektory, abychom zjistili, do jaké míry jejich výkonnost v tomto ekonomicky nestabilním prostředí koreluje s makroekonomickým vývojem. Co si myslíte o "tajném" německém plánu Eureca?

Německý záchranný plán pro Řecko vytvořený firmou Roland Berger byl sestavený na motivy Treuhandova modelu z doby znovusjednocení Německa. Takovýto program by umožnil prodej 8 000 řeckých státních společností (za nízké ceny), pravděpodobně některé z evropských institucí, přičemž by byla zachována pracovní místa a byl podpořen růst. Eureca je velmi elegantní a výhodnou variantou pro Řecko, nevyřeší ovšem problém nákazy.

Ceny CDS, tedy pojistek pro případ nesplácení závazků, u problémových subjektů rostou. Sledujete je?

Nyní se kontraktům na pojištění proti riziku defaultu subjektu dostává velké pozornosti, přitom trh s CDS obvykle není příliš likvidní a hrstka traderů, kteří na něm obchodují, má tendenci přehánět. Přesto má smysl vývoj cen těchto kontraktů analyzovat.

Budou francouzské banky schopny překonat své současné problémy s toxickými aktivy?

Měly by se s tím vyrovnat ze dvou důvodů: zaprvé, riziko zamrznutí krátkodobého financování jistí ECB a další centrální banky, které jsou připraveny poskytnout v případě nutnosti nezbytnou likviditu, a zadruhé, sektor zlepšuje svou likviditní i kapitálovou vybavenost už tři roky.

Jaký vývoj očekáváte u rizikových aktiv? Budou evropské trhy těžit z očekávané rally na emerging markets?

Od léta finanční trhy sužuje krize důvěry. Velkým dílem k tomu přispívají politici. Ještě máme všichni v živé paměti, jaké propady na mladých trzích spustila v roce 2008 americká recese. Pokud se však vyspělým zemím podaří vyhnout nejhoršímu, mohly by rozvíjející trhy pomoci globálnímu ekonomickému oživení.

Zdroj: Amundi

DeflaceDluhová krizeEkonomická depreseEvropaReceseŘeckoSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa