QE3: Pokud bude, vydělají žraloci, ale neduhy americké ekonomiky nevyřeší

O třetí vlně kvantitativního uvolňování si štěbetají vrabci na Manhattanu i holubi nad londýnskou City, centrální banka v USA ovšem pro další tištění peněz v očích ekonomů bude jen těžko hledat argumenty. Problémy americké ekonomiky jsou totiž od pozitivní nálady na akciových a komoditních trzích stejně daleko, jako bilance Fedu před krizí od té současné.
Americká ekonomika ve srovnání se začátkem roku znatelně zpomalila. Dopady dluhové krize z Evropy a nižší růst ekonomiky Číny doletěly přes dva světové oceány až za Benem Bernankem a jeho družinou. Další vlnu kvantitativního uvolňování (QE) nebo jinou podporu ekonomiky ze strany centrální banky předpovídají už několik týdnů analytici z Wall Street.
Z nové vlny tištění peněz by nepochybně měly radost investoři do akcií. Trhy při obou vlnách QE rostly jako z vody - nové peníze hledaly uplatnění, výnosy dluhopisů klesaly až pod 2 %, takže nepokývaly ani inflaci. Podobná reakce by se dala předpokládat i při třetí vlně "tištění peněz".
Růst akcií by byl zřejmě provázen alespoň krátkodobým oživením i na komoditních trzích. A nejen v případě zlata, které je pro investory při měnovém uvolňování většinou vnímáno jako bezpečný přístav, tedy uchovatel hodnoty.
Varování: Ekonomice QE3 nepomůže
Hlasy, které obhajují QE, zaznívají většinou z řad investorů. Schopný portfoliomanažer umí na dobré náladě trhu vydělat.
Jakou reakci na trzích čeká hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban?
Jak ovšem ukazují grafy americké zaměstnanosti (podíl lidí starší 16 let, kteří mají práci) a indexu cen amerických domů (S&P/Case-Shiller), opatření Fedu v těchto dvou zásadních směrech pro vývoj celé americké ekonomiky nezmohla prakticky nic.
Přesto se jeví jako poměrně pravděpodobné, že Fed nebude nečinně přihlížet a podpoří americký finanční systém novými dolary, lhostejno, zda hned po zasedání, které končí právě dnes, nebo v dalších měsících.
Americký dluhový strop a konec daňových úlev (fiscal cliff), které budou s blížícím se koncem roku pro USA stále podstatnějšími tématy, mohou zasadit americkému ekonomickému oživení ještě citelnější ránu než současné dění v Evropě, Číně i v samotných Spojených státech.
Jak bude vypadat opravdový kolaps? Před nedávnem na toto téma pro Business Insider pohovořil uznávaný ekonom a stratég Peter Schiff.
"Půjde o dluhopisové a měnové trhy. Investoři nebudou ochotni nakupovat americké dolary a dluhy nominované v dolarech. Pokles dolaru bude znamenat inflaci, zdraží benzín a podobně. Fed musí držet sazby dole a snažit se tisknout dolary, aby mohl nakupovat americké dluhopisy. Nakonec ovšem úroky na dluhopisech vzrostou, a to vyvolá obrovský problém - zdraží všechno, ale Američané nebudou vydělávat více. Řešením je zlato, respektive zlaté akcie," tvrdí Schiff.
Aktuality
