US MARKETOtevírá za: 10 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Firmy se bojí ekonomického vývoje, na burzy se nehrnou. Manchester slevil a chce do New Yorku

Firmy ve druhém kvartálu odložily nebo zrušily plánované primární emise akcií (IPO) za více než 8 miliard eur. Důvodem byly rostoucí obavy z vývoje globální ekonomiky, zejména Číny, a také pokračující dluhová krize eurozóny. Nervozita na kapitálových trzích způsobila jejich největší rozkolísanost od listopadu 2011. Důsledkem byl dramatický propad počtu nových IPO ve druhém čtvrtletí po celkem nadějném prvním kvartálu.

Slabá Evropa

Ve druhém čtvrtletí 2012 na evropských burzách proběhlo 47 primárních emisí v hodnotě pouhých 721 milionů eur. Proti stejnému období předchozího roku, kdy proběhlo 134 IPO za 18,4 miliardy eur, to představuje propad v počtu o 65 % a v hodnotě o 96 %.

"Slabý trh IPO odráží nejen náročné podmínky na trhu, ale i počet společností, které odkládají své plány vstupu na burzu o 6 až 12 měsíců. Připomíná mi to složitou situaci, která na trhu panovala v druhém pololetí loňského roku. Letošní druhý půlrok bude zřejmě vypadat obdobně, dokud se neobnoví důvěra investorů a nezlepší nálada na trhu," říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Česká republika.

Největší evropskou primární emisí bylo ve druhém čtvrtletí IPO italského výrobce kašmírových svetrů Brunello Cucinelli na Borsa Italiana v hodnotě pouhých 158 milionů eur. Následoval poskytovatel zdravotní péče NMC Healthcare s IPO na londýnském trhu (142 milionů eur).

Asie zpomaluje

I na trhy v Asii, zejména v Hongkongu, dolehla vlna několika velkých IPO, které byly odloženy (Graff Diamonds, China Nonferrous Metal Mining a China Yongda Automobile Services). V Číně se první polovině roku 2012 uskutečnilo celkem 117 IPO v hodnotě 10,5 miliardy eur, což představuje pokles o 49 % v počtu a 74 % v hodnotě oproti stejnému období loňského roku. Pokud jde o zbytek Asie, burza v Malajsii si v červnu připsala druhé největší letošní IPO na světě (po Facebooku). Postaral se o něj producent palmového oleje Felda. Úpis vynesl 2,4 miliardy eur.

Finanční magnet současného světa: Singapur

Finanční magnet současného světa: Singapur

Trhy IPO v USA zaznamenaly ve druhém čtvrtletí silný nástup, který díky aktivitě v prvních dvou měsících přinesl 27 primárních emisí. V květnu aktivita kvůli domácím i globálním makroekonomickým problémům opadla. Celkový výtěžek amerických IPO za druhý kvartál činil 16,5 miliardy dolarů. To je o 66 % více než ve srovnatelném období v roce 2011 a jedná se o třetí nejaktivnější čtvrtletní od roku 2007. Letošnímu výsledku však výrazně pomohlo 12,5 miliardy eur z primární emise Facebooku.

Podvod, insider trading, fiasko? Facebook plní média jinak, než by chtěl

Podvod, insider trading, fiasko? Facebook plní média jinak, než by chtěl

Slabý výhled

"Emitenti budou potřebovat pevné nervy, aby zůstali realističtí při ocenění svých emisí a zároveň připraveni na chvíli, kdy se situace globální ekonomiky zlepší. Po zbytek roku však nebude snadné najít impuls, který by mohl přispět k většímu oživení dříve než koncem roku. Letní měsíce bývají tradičně slabé, a letos ještě více, neboť ve finančním centru Londýna lze očekávat útlum kvůli olympiádě," dodává Petr Podlipný.

Anglický fotbalový klub Manchester United během týdne požádal o vstup na newyorskou burzu NYSE. Předložil povinnou dokumentaci a chce získat až 100 milionů dolarů. Dříve se považovala za cíl jeho výrazně smělejších burzovních plánů (až 1 miliardy dolarů) Asie, horší podmínky na trzích ovšem přivály IPO na stabilní a zavedený americký trh. Upisovateli mají být Jefferies, Credit Suisse, JPMorgan, Bank of America Merrill Lynch a Deutsche Bank Securities.

Zdroj: PricewaterhouseCoopers

Primární úpis akcií (IPO)Světové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika