Expertní tržní výhled: Strach dominuje, kromě koronaviru teď investory v podstatě nic nezajímá

Ohlédnutí za extrémně rozkolísaným týdnem, technický začátek medvědího trendu a jak na něj (ne)reagovat v rámci investiční strategie, možný příchod recese v důsledku pandemie COVID-19, podpora ekonomiky ze strany centrálních bank a české akcie po hlubokých propadech. Tato a další témata nabídl expertní výhled s investičním stratégem Filipem Kejlou z WOOD & Company.
Své případné dotazy na Filipa Kejlu nebo šéfredaktora Investičního webu Petra Novotného můžete dále psát e-mailem na redakce@investicniweb.cz, budou se snažit na ně odpovídat i v dalších živých vstupech. Debatovat můžete i během přenosů přímo na YouTube v okně pro diskuzi.
Co zaznělo:
- Panika na trzích je na maximu. Propad, nejhlubší od roku 1987 (a následný páteční nejvýraznější růst od stejné doby), ukazuje na maximální strach, lidé se zbavují pozic a utíkají do hotovosti.
- Další pondělní pokles (futures indikovaly 16. 3. propad minimálně o 5 %) může odmazat z amerického trhu veškeré zisky za dobu, kdy je Donald Trump v úřadu prezidenta.
- Bez poklesu volatility (index VIX) nelze čekat výraznější posilování akcií nad rámec jednoho nebo dvou dnů.
- Medvědí trend je pro dlouhodobé investory příležitost nakoupit levněji. Psychologicky náročné je "čekání na dno" trhu.
- Je potřeba oddělit akciový trh a reálnou ekonomiku. U té bude podstatné, jaký bude reálný dopad pandemie koronaviru.
- Marc Faber: Trh by mohl ještě nyní posilovat, klidně o 20 %, protože je hodně přeprodaný. Zároveň jsem ale přesvědčen, že prožíváme teprve první fázi medvědího trendu.
- Ekonomika (banky a další její pilíře) jsou ve výrazně lepší kondici než před rokem 2008. I proto by propady trhu a hospodářství kvůli koronaviru neměly být tak výrazné.
- Čína díky rychlejšímu nástupu i vrcholu krize okolo koronaviru může oproti Západu mít výraznou výhodu, protože poptávka bude vyhledávat místa, kde se vyrábí. A to může být nějakou dobu především Čína.
- Medvědí trendy v USA v historii nastávaly před recesemi (ne každá recese přišla po medvědím trhu). Pokud by se ale podařilo COVID-19 zvládnout v relativně krátké době (jak v USA, tak v Evropě), trh může reagovat naopak výrazným růstem.
- Pražská burza propadává jako celek, třeba banky navzdory výrazně lepší kondici než před dvanácti lety. Tak hluboké propady jsou pro dlouhodobé investory "dárek".
- Pokud budou výsledky ČEZ (oznamuje v úterý 17. března) solidní, lze čekat dividendu lehce nad 30 Kč. Pro stát jako majoritního akcionáře může být jedním z možných zdrojů příjmů mimořádná dividenda.
- Vlády ve světě (v Německu opravdu silně) podporují ekonomiku. Je potřeba, aby k silnému fiskálnímu supportu přistoupila i vláda v Česku.