O'Shaughnessy Asset Management: Šest oblastí emerging markets, které mohou nabídnout zajímavější zhodnocení než předražený americký trh
Podle Claire Noelové a Chrise Mereditha ze společnosti O'Shaughnessy Asset Management jsou rozvíjející se trhy oproti americkým akciím a světovému trhu jako celku podstatně levnější. Určitá technická slabost v některých segmentech emerging markets nicméně vyžaduje pečlivý výběr případných nových pozic.
Příznivci aktivního výběru akciových titulů by v současnosti neměli opomíjet rozvíjející se trhy. Akcie na nich se totiž obchodují o poznání levněji, ačkoli firmy slibují velice zajímavý růst. Vedle amerického trhu jako kdyby ty rozvíjející se byly "za babku", i když spíše jen v relativním vyjádření (i emerging markets již byly nominálně citelně levnější).
I pro drobné investory je v současnosti poměrně snadné sázet na mladé trhy. Problémy s likviditou a vysokými náklady na investice do někdejší tržní "exotiky" jsou minulostí. I tak jsou mnohými investory rozvíjející se trhy z velké části ignorovány (platí to zejména o amerických drobných investorech, na starém kontinentu se minimálně regionálně sází na střední a východní Evropu poměrně stabilně). MSCI Emerging Markets ETF přitom má zajímavý diverzifikační potenciál, jeho korelace s hlavními segmenty amerického trhu (růstové tituly, hodnotové akcie, large caps, small caps) jsou poměrně nízké.
Podle Chrise Mereditha, který je jedním z investičních ředitelů O'Shaughnessy Asset Management, která má v rámci svých kvantitativních strategií pod správou bezmála sem miliard dolarů, jsou američtí investoři hodně zaměření na svůj domácí trh. Ten je sice již léta drahý podle většiny historicky využívaných valuačních metrik, nicméně samotné ocenění bylo a je zrádným indikátorem pro případné časování nákupů či prodejů akcií. Snaha o vyváženost investičního portfolia je ale namístě v každém případě.
I v rámci mladých trhů je v současnosti potřeba vybírat. Zmíněný široce zaměřený ETF totiž sice loni v prosinci vyrazil nad dlouholetou rezistenci, během letošního roku ovšem opět ztratil na dynamice. Ve hře je naopak v současnosti celkem podstatná hladina podpory.
Vůči americkému indexu S&P 500 je MSCI Emerging Markets ETF výkonnostně na 11letém minimu a je otázka, zda již v tomto ohledu rozvíjející se trhy dosedly na dno (respektive americké akcie vystoupaly na vrchol).
Claire Noelová a Chris Meredith nicméně vnímají v rámci emerging marketsněkolik evidentně podhodnocených odvětví, která by měla mít před sebou nadprůměrné časy. Jde o energetiku, základní suroviny, dopravu a specificky tchajwanské polovodičové firmy (u nich vnímají jako jasnou příležitost rozvoj 5G sítí). Naopak radí vyhnout se investicím do sektoru zdravotní péče, který je z hlediska ocenění na tom podobně jako americká konkurence.
Specifickou kapitolou je v současnosti čínský trh. Ten je jako celek doslova chronicky podhodnocený, poslední vlny nové regulace ovšem ukázaly, že politické riziko spojené s čínskými firmami se může kdykoli zhmotnit. Podle O'Shaughnessy Asset Management má ovšem i tak smysl zaujmout dlouhé pozice v čistě čínských indexech a specificky v odvětvích zbytného spotřebního zboží a služeb a také průmyslu.
Zdroj: O'Shaughnessy Asset Management, Insider
Aktuality
