Ján Hájek (Top Stocks): Poplatky ve fondech by měly být úměrné práci, která je do správy vkládaná. Benchmarky jsou složitější téma, než jak jsou chápány
V pátečním streamu se zaměříme mimo jiné na akciový podílový fond Top Stocks, který spravuje Ján Hájek. Podíváme se na jeho historickou výkonnost a chybět nebude ani možnost klást Jánu Hájkovi dotazy. Debatu bude moderovat šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný. Ptát se můžete přímo v chatu na YouTube nebo e-mailem na redakce@investicniweb.cz.
Co zaznělo:
- Investoři ještě letos koncem roku čekají výrazné oživení ziskovosti. Tomu odpovídá i současné ocenění akcií. Zároveň ale trh čeká, že Fed začne snižovat sazby. To by ale nastalo spíše v době, kdy by se ekonomice (a tedy ani firmám) příliš nedařilo. Tyto scénáře jdou proti sobě a podle Hájka jedna z těchto variant plně nenastane.
- Ján Hájek čeká delší období zvýšené míry inflace.
- Firmy začínají řešit, zda kapitálové výdaje v uplynulých letech byly efektivní. Začíná se optimalizovat, v jisté míře i propouštět.
- Ján Hájek aktivně spravuje podílový fond zaměřený na akcie. Například na analogii se sportem vysvětlil, jaké chyby investoři mohou dělat při volbě strategie (pasivní vs. aktivní) a proč jsou některá srovnání fondů s různými přístupy zavádějící. Je podle něj důležité správně chápat, co je a k čemu slouží benchmark.
- Ján Hájek: Za historii fondu Top Stocks jsme měnovým zajištěním investorům výrazně ušetřili.
- Ján Hájek: Odměna pro manažera fondu (poplatek) by měl být úměrný práci, kterou aktivní správa vyžaduje. U produktu, který je z 80 % postaven na jednom indexu, by byl poplatek na úrovni 1 % obrovský. U fondu spravovaného z 95 % aktivně je správcovský poplatek 1-2 % podle mě přiměřený.
- V obdobích, kdy trhu dominuje menší skupina firem, se daří hlavním indexům založeným na tržní kapitalizaci. Pro aktivní správce portfolií jsou tato období náročnější. Platí to ale i naopak, aktivní správci mají lepší výsledky v době, kdy se daří lépe "průměrné akcii" z indexu (k tomu se využívají takzvané equal-weight indexy).
- Hájek: Ropný sektor je v očích investorů odvětvím bez dlouhodobé budoucnosti, a tak tlačí na vyšší dividendy a omezování kapitálových investic. Pokud ovšem poptávka po ropě nebude klesat tak rychle, jak se část trhu domnívá, pro firmy v tomto sektoru půjde o mimořádně zajímavé prostředí. Příkladem byznysu, který "by neměl" mít velkou budoucnost, jsou dlouhodobě i tabákové společnosti. Ty přitom nadále dodávají zajímavé zisky a inovují produktové řady.