Jeden z nejbohatších lidé světa Gautam Adani čelí v USA obžalobě z podvodu
Indický podnikatel a jeden z nejbohatších lidí světa Gautam Adani čelí ve Spojených státech obžalobě, že podvedl investory v rozsáhlém solárním projektu ve své vlasti. Akcie jeho společnosti Adani Enterprises ve čtvrtek kvůli tomu na burze v Bombaji odepsaly více než 23 procent. Oslabovaly i cenné papíry dalších z desítky Adaniho podniků obchodovaných na burze. Indická opozice podle médií požaduje, aby jednání Adaniho obchodního impéria bylo důkladně prošetřeno.
Investorům, kteří do projektu 62letého podnikatele vložili několik miliard dolarů, podle obžaloby nesdělil plány o tom, že chce smlouvy na lukrativní dodávky solární energie zajistit uplácením indických činitelů. Těm hodlal v letech 2020 až 2024 vyplatit přes 250 milionů dolarů.
Podle žalobců se Adani setkal s indickým činitelem, aby tento plán prosadil. Obžaloba tvrdí, že Adání se snažil získat a financovat státní zakázky díky korupci a podvodům na úkor amerických investorů.
Obžaloba navíc tvrdí, že obžalovaní "rozsáhle dokumentovali své korupční snahy" na mobilních telefonech, v powerpointových prezentacích a v excelových tabulkách, "které shrnovaly různé možnosti vyplácení a skrývání úplatků".
Adani byl obviněn spolu se sedmi dalšími lidmi, včetně vedoucích pracovníků dceřiných společností firmy Adani Energy nebo někdejších zaměstnanců kanadského penzijního fondu. Mezi obviněnými je také jeho synovec Sagar Adani, který je výkonným ředitelem společnosti pro obnovitelné zdroje energie, kterou založil právě Gautam Adani.
Indické opoziční strany podle agentury Reuters požadují prošetření možného protiprávního jednání Adaniho skupiny v Indii. Téma chtějí projednat v parlamentu. "Vznášíme dotaz, je mou povinností jako vůdce opozice takový dotaz vznést,“ řekl Rahul Gándhí, který je lídrem opozičního Indického národního kongresu (INK).
Gautama Adaniho a jeho konglomerát Adani Enterprises loni obvinila investigativní skupina OCCRP, že manipulují s cenami akcií. Konglomerát podle zprávy investoval miliony dolarů do akcií svých vlastních divizí prostřednictvím offshorových struktur. Skupina Adani tvrzení odmítla jako neopodstatněná. Naopak Gándhí a INK od začátku vyzývali k prošetření obvinění a zpochybňovali Adáního úspěch v získávání vládních zakázek. Upozorňovali také na jeho úzké vazby na vládnoucí politiky.
Adani je po propadu akcií svých firem aktuálně podle žebříčku magazínu Forbes 25. nejbohatším člověkem na světě. Jeho majetek časopis vyčíslil na 57,7 miliardy dolarů.
Zdroj: ČTK