Ján Hájek (Top Stocks): Trumpova nevypočitatelnost je rizikem třeba i pro oblast vývoje léčiv. Investice do technologií jsou zásadní pro všechny sektory
Pondělní dopoledne patří na Investičním webu expertním tržním výhledům. Tentokrát byl hostem Ján Hájek, portfoliomanažer fondu Top Stocks. Probrali jsme nejen současnou situaci na trzích, ale i konkrétní pozice v jeho portfoliu nebo význam investic pro různá odvětví ekonomiky.
Co zaznělo:
- Hájek: Trhy se v hodnocení výsledků amerických prezidentských voleb rozcházejí. Akciový trh je naladěn pozitivně, dluhopisy naopak oslabují. Zároveň posiluje dolar, což nejde příliš dohromady s očekáváním vyšší inflace.
- Výsledková sezóna byla relativně úspěšná, v uplynulém týdnu zaujala zejména čísla Nvidie nebo Walmartu. Otázkou zůstává, jak velká část pozitivních zpráv je již zahrnuta v cenách akcií. Trh v posledních týdnech s optimismem vyhlíží zejména pokračování nízkého zdanění firem. Menší příjmy z daní ale hrozí prohloubit fiskální deficit.
- Hájek: Trochu se pozapomnělo na to, kolik lidí z první Trumpovy administrativy muselo odejít nebo skončilo různými vyšetřováními, žalobami a podobně. Obávám se, abychom nyní neviděli podobné personální problémy "na steroidech".
- Hájek: Vnímám obrovský rozdíl mezi americkou a německou ekonomikou. V USA je extrémně uvolněná fiskální politika (a ostatně ani ta monetární není vyloženě utažená), Německo se odmítá silněji zadlužovat. Několik let investic do vnitřní infrastruktury za cenu mírného zadlužení by největší evropské ekonomice podle mě prospělo.
- Hájek: Byla by škoda, kdyby nové vedení amerického zdravotnictví vyvolávalo nedůvěru například v různé vakcíny proti dětským nemocem. Trump i jeho lidé jsou v tomto směru opravdu nepředvídatelní. Předvídatelnost je přitom (nejen například v přípravě nových léků a jejich výrobě) velice důležitá pro investory, kteří chtějí předem znát mechanismy schvalování a uvádění nových preparátů na trh.
- Hájek: V rámci portfolia fondu Top Stocks až tolik neuvažuji tak, že bych hodnotil například celou ekonomiku USA vs. Evropy. Mnohé firmy jsou například z Evropy, ale byznys mají v USA. Snažím se na jednotlivé společnosti dívat takzvaně bottom-up, tedy jaké mají produkty, na jakých trzích se pohybují a tak dále Nemohu vyloučit, že v portfoliu nastanou určité teritoriální posuny, nebude to ale kvůli tomu, že se v USA ujme vlády Donald Trump. Snažím se portfolio vyvažovat tak, že když jedné firmě nějaká politika teoreticky "ublíží", jiné naopak prospěje.
- Hájek: Hlavním tématem v automobilovém odvětví zůstává schopnost jednotlivých firem přejít na výrobu elektrických vozů. (Nejen) v tomto sektoru i proto získávají na významu investice do nových technologií.
Aktuality
12. 5. | 22:00
12. 5. | 16:31
12. 5. | 16:23