UBS: Fed bude svého středečního rozhodnutí trpce litovat

Ekonom banky UBS Drew Matus si myslí, že Fed promarnil šanci začít utahovat měnové kohoutky, aniž by zneklidnil trhy.
Poté, co Fed nečekaně oznámil, že zatím nezačne omezovat podporu ekonomiky, vydaly se trhy prudce vzhůru. To dokazuje, že omezení QE bylo již v cenách aktiv započítáno.
"Podmínky, které měl Fed, jsou vzácné. Až doteď žádná centrální banka nedokázala QE ukončit," říká Matus.
Důsledkem nečinnosti bude, že trh ve Fed ztratí důvěru. Určitá nejistota sice mohla pomoci Fedu k dosažení jeho cílů, jenže teď roste nejistota ohledně samotného procesu, ne ohledně výsledku.
"Snížila se tak průhlednost kroků Fedu i jeho cílů. To povede k vyšší volatilitě, která může být na škodu, až Fed s omezováním začne," říká Matus.
Zvýšila se tak podle něj i pravděpodobnost velkých burzovních výprodejů v momentě, kdy Fed přistoupí k omezování programů na podporu ekonomiky.
Zdroj: UBS