Akcie: Nenechte si ujet vlak

Trhy mají za sebou jednu z největších rally historie. Investorů, kterým se podařilo naskočit na růstovou vlnu, bylo málo. Patřili mezi ně hlavně profesionálové. Ostatní investoři zůstali doma a zisky jim unikaly. Využít býčího trhu však jde i teď.
Laikovi může připadat zvláštní, že se na něj ze všech stran hrnou zprávy o krizi, a přitom se akciové trhy pyšní jednou z nejlepších hodnot za několik let. Index S&P 500 si od březnových minim připsal 80 procent, tedy největší a nejrychlejší zisk od roku 1960.
Jistě, i po roce 1960 byly k vidění akciové rally, ale nikdy nebyly tak silné. Pro příklad – silné růstové tendence zaznamenal trh v letech 1962, 1974, 1982, 1990, 1998 a 2003. Ale tyto růsty byly obvykle v rozmezí 30 až 40 procent. Ten největší růst byl v roce 1982, kdy index S&P 500 přidal přes 62 procent za zhruba 14 měsíců.
Rally, která nezaujala
Nový býčí trh si však mnoho fanoušků nezískal. I přes příslib dalšího růstu se většina investorů rozhodla vložit své peníze do méně rizikových dluhopisových fondů.
Pohled na novinové stánky ve Spojených státech vypovídá mnoho o náladě obyčejných lidí. Pryč jsou doby, kdy se lidé báli bublin, jako byla například ta nemovitostní. To, co veřejnost trápí v současnosti, je hlavně reforma zdravotnictví a možné zvýšení daní.
Podle posledních dubnových průzkumů se pouze 22 procent lidí domnívá, že je ten správný čas na investice do akcií. Přitom jde o zlepšení, ještě v roce 2009 to bylo pouze 15 procent. S velkým náskokem totiž zvítězily investice do nemovitostí, které se podle američanů vyplatí mnohem více. Projevilo se to samozřejmě i na peněžním toku investičních fondů. Od roku 2007 se z fondů investujících do akcií vytratilo přes 83 miliard dolarů. Naproti tomu do dluhopisových fondů přitekl neuvěřitelný půl bilion dolarů.
Výsledkem byl největší pokles počtu držitelů akcií od začátku 90.let minulého století.
Ne všichni prodávali. Profesionální investoři drželi akcie zuby nehty a od roku 2007 investovali do akcií téměř 200 miliard dolarů. A výsledek jejich práce se projevil už po březnu minulého roku.
Ať má pravdu širší veřejnost, nebo profesionální investoři, jedno je jisté – průměrní investoři mají historicky nejhorší úsudek o možném vývoji akcií. Studie prokázaly, že investoři-amatéři nakupují akcie předražené a prodávají je levné. Toho se profesionálové snaží vyvarovat - a zatím se jim to daří. Otázkou je, jak dobře dokážou odhadnout budoucí vývoj a strhnout širší veřejnost k návratu na akciové trhy.
Zdroj: MSN.com
Aktuality
