US MARKETOtevírá za: 15 h 33 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Noční můry z Wall Street

Podzimní rally na akciových trzích pokračuje, i když reakce na nové kolo kvantitativního uvolňování nejsou úplně jednoznačné. Co nejhoršího může trhy potkat? S různými hororovými scénáři přichází šest investičních veteránů.

Vladimír Hobza
Vladimír Hobza
12. 11. 2010 | 6:00
Krize

Obchodní války a protekcionismus

V celém světě se politici budou snažit ochránit domácí průmysl a pracovní místa, což zruinuje světovou ekonomiku.

Tobias Levkovich, akciový stratég Citigroup, má jasno: "Hororovým scénářem by byl nárůst protekcionismu. V některých oblastech ve Španělsku, kde nezaměstnanost překračuje 20 procent, je možné najít politiky, kteří se snaží udržet místní pracovní místa ochranou před levnějšími importy ze zahraničí."

"Protekcionismus může způsobit inflaci, ochladnutí obchodní aktivity a pokles konkurenceschopnosti," dodává Levkovich.

Nekontrolovatelná inflace

Ve snaze stimulovat ekonomiku stvoří Fed (a další centrální banky) neovladatelné inflační monstrum.

Thomas Atteberry z First Pacific Advisors vysvětluje: "Fed se snaží podpořit ekonomiku masivním nákupem státních dluhopisů, aby inflace dosahovala 1,5 až 2,5 procenta. Může však spustit lavinu, která se vymkne kontrole."

"Řada centrálních bankéřů s snaží ekonomiku podpořit, ale pak si neví rady s inflací," pokračuje Atteberry. "Roztočí se inflační spirála a situace se dostane mimo kontrolu. Při takovém průběhu nejvíce utrpí střední třída a růst bude zanedbatelný."

Raketový růst cen komodit

Rostoucí bohatství rozvojových zemí a tištění peněz v těch vyspělých mohou zapříčinit skokové růsty cen komodit.

Komal Sri-Kumar, stratég TCW Group, říká: "Bylo obvyklé, že rozvojové země měly problémy s dluhem a rozvinuté ekonomiky jim pomáhaly. Mezinárodní měnový fond a světová banka pomáhaly udržovat disciplínu. Nyní mají USA a Evropa problémy, zatímco Číně, Indii a Brazílii se daří. Nemůžeme však poroučet ani Číně, která má přebytky, ani zemím s dluhy. Ty si jednoduše natisknou spoustu peněz."

Brazílie a Indie už zavedly opatření na omezení přílivu investic. Ty plynou především do nemovitostí a akcií. Vědí, že dříve nebo později přijde krach. Když Amerika tiskne nové peníze, které nemají kam směřovat, půjdou do komodit. Dokud bude monetární ekonomika příznivá a sazby nízko, budou ceny komodit růst, a to až do chvíle, kdy bublina splaskne a dojde k prudkému propadu.

Bubliny a krize, kam se podíváš

Další kolo kvantitativního uvolňování přiživí bublinu (nebo bubliny), která nakonec splaskne.

Brett Hammond, hlavní investiční stratég TIAA-CREF, si všiml nových trendů: "Bubliny na trhu aktiv byly v posledních 10 letech častější než během předchozích 80 let. A bude jich přibývat. Jedním scénářem je, že vstupujeme do bubliny těsně před jejím splasknutím. Neříkám, že to nastane, ale klidně se to stát může.

V poslední době se totiž změnilo několik fundamentálních věcí. Existuje velké množství spekulativního kapitálu, který jen čeká na další příležitost. Moderní globální banky a technologie umožní rychlejší tok peněz a objevují se stále nové, velmi málo regulované deriváty. Bez těchto podmínek by kvantitativní uvolňování nemuselo vést k bublině, ale s nimi..."

Čína zdraží své zboží

Čínský export přijde s překvapivou novinkou – inflací. Američané zažijí raketový růst cen, přičemž jejich mzdy zůstanou stejné.

Tom Forester, správce Forester Value Fund, se zamýšlí: "Co když v Číně vzroste inflace? Jsou tam teď nízké marže, takže začnou zvyšovat ceny u zboží určeného k vývozu. Skoro každý výrobek má přitom dnes vstupy z Číny – počítače, automobily i oblečení."

Při růstu inflace vzrostou i sazby a dodatečně úroky u hypoték. Hororovým scénářem je podle Forestera neměnný příjem při růstu inflace. Nemusí k tomu dojít, ale nikdo se toho dnes nebojí, což podle zkušeného investora není v pořádku.

Panika na Wall Street

V ekonomicky nejisté době může jedna událost vyvolat paniku a podkopat křehkou důvěru v růst.

John Buckingham z Al Frank Asset Management říká: "Ekonomika a obchod se jen tak nezastaví. I přes slabou důvěru spotřebitelů a investorů dosahuji firemní zisky nových rekordů. Myslím, že hororovým scénářem by bylo poškodit hlavní motor ekonomiky – důvěru."

Náznak jsme zažili na vrcholu finanční krize, kdy banky přestaly provádět základní financování. Je kladen velký důraz na důvěru v protistranu – ať finanční, či obchodní. Ztráta důvěry by byla katalyzátorem kolapsu.

Krach obchodního systému nebo velké banky, jako je Bank of America, by byl devastující. Narostla by nezaměstnanost. Buckingham si dokáže představit, že by se stala problémem i inflace, pokud by Fed potřeboval do systému napumpovat dodatečné miliardy.

Zdroj: moneywatch

KrizeSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa