Co (ne)dělat, když jsou trhy ve volném pádu

Je to tady! Index S&P 500 ve středu 13. ledna svým propadem o více než 10 % z předchozího vrcholu opět naplnil definici korekce. Každou chvíli se na trzích stane něco podobného, ale mnozí nyní začnou panikařit. Jako vždy se ale situace nakonec uklidní a trh se stabilizuje. Každý žasne nad tím, jakého pekla jsme to byli svědky, a ex post se vyrojí stovky vysvětlení, proč ke krizi došlo a jak nepochopitelné je, že jsme přehlíželi do očí bijící varovné signály.
Nahoru a dolů - běžný tržní vývoj. Proč se ho tolik investorů tak děsí? Zachovejte chladnou hlavu a držte se následující příručky Barryho Ritholtze, šéfa Ritholtz Wealth Management a autora Bailout Nation, která vám pomůže ustát další tržní propad ve zdraví.
1. Uvědomte si, že jsou trhy cyklické
Trhy rostou a padají s neuvěřitelnou pravidelností. Délky trvání trendů se sice liší, nicméně vždy odhalíte víceméně pravidelné cykly. Mezi roky 1950 a 2014 byly trhy zhruba polovinu období v korekci o zhruba 10 %. Býčí a medvědí trendy mají své vlastní jízdní řády. Zůstanou s investory tak dlouho, jak se jim zlíbí, a pak nečekaně zmizí. Nic s tím nenaděláme.
2. Nereagujte emotivně
Nedejte na svůj žaludek. Reakce "kdo uteče, vyhraje" jen prohlubuje paniku. Toto úsloví sice ušetřilo životy našich předků, nefunguje ale na kapitálových trzích. Adrenalin není základem pro zdravou správu portfolia. Rozčilení jen zvyšuje tlak a škodí zdraví.
3. Držte se plánu
Vzhledem k tomu, že peníze určené na investice nebudete potřebovat další rok nebo dokonce desítky let, má smysl držet se dlouhodobých plánů. V roce 2040 se nebudete starat o to, jak se trhy hýbaly v lednu 2016.
Z mnoha stran si můžete vyslechnout řady příběhů, jak investoři zpanikařili v roce 2008. Utekli z trhu, čímž se připravili o zisky z jednoho z nejsilnějších býčích trendů poslední doby. Nedrželi se dlouhodobých plánů. Přesně tak nemá vypadat správné finanční plánování.
4. Investiční guruové vám neporadí, jak investovat
Finanční celebrity nemají ani ponětí o vašich finančních potřebách, rizikovém profilu nebo dlouhodobých cílech. Navíc většina z nich ani nemá ponětí o tom, o čem mluví. Jejich rady jsou jen show a marketing. S vědomím toho byste k nim měli přistupovat.
5. Psychický stav na prvním místě
Jste ve stresu a trhy vám nedají spát? Reagujete pocitově na vnější stimuly a obtěžuje vás pocit, že jste zapomněli na něco důležitého? Ujistěte se, že je vaše portfolio v souladu s vaším rizikovým profilem a že odpovídá změně podmínek ve vašem životě. Nemáte náhodou v rizikových aktivech větší pozici, než je vám příjemné? Snažte se být vnímaví k tomu, co se vám snaží sdělit podvědomí. Může jít o důležitou zprávu.
6. Zdržte se rozhodnutí, když jste pod tlakem
Rozhodnutí, která vám mají ulevit od bolesti, jsou ta, kterých budete nakonec litovat. Pravý čas na akci je tehdy, když jste v klidu. Každé větší finanční rozhodnutí by mělo být obezřetné, pečlivě uvážené a v souladu s plánem.
Pokud reagujete na tržní pohyby, může být důvodem absence plánu. Jednáte instinktivně, zmítáni strachem. To vždy signalizuje katastrofu.
7. Všímejte si paniky okolí
Sledujte reakce (zejména ty přehnané) hostů finančních televizních show. Jak moc s nimi zmítají emoce? Finanční krize roku 2008 byla cítit všude.
8. Nesnažte se časovat trh. Nemáte na to schopnosti ani disciplínu
I když budete mít štěstí, bude to jen náhoda, která vás přiměje k ještě nesmyslnějšímu jednání. Šance na to, že se vám podaří uniknout z trhu včas a také se na něj v pravý okamžik vrátit, jsou mizivé. Když započtete poplatky a daně, nemůžete vyhrát.
9. Pátrejte po signálech kapitulace
Tržní dna nastávají tehdy, když masa investorů složí karty a panicky prodává. Když se vám podaří zachytit takový moment, věřte, že máte tu čest s koncem krize.
10. Nezaměňujte krátkodobý a dlouhodobý horizont
Denní pohyby jsou jen tržní šum, pokud tedy není trading vaším povoláním. Když budete s investicemi zacházet jako s obchody, proděláte.
11. Zachovejte si smysl pro humor
Barry Ritholtz vzpomíná na portfoliomanažera, který se v době největších výprodejů ptal svého kolegy, jak se cítí. "Spím jako nemluvně," klidně odpověděl trader. Kolega se ho zeptal, jak to dělá, že může v tak šíleném tržním prostředí klidně spát. Odpověď? "Je to jednoduché. Budím se každé dvě hodiny, celý promočený a s pláčem volám maminku." Tento typ humoru je pro Wall Street typický. Nepřipusťte ale, abyste takto řídili své celoživotní úspory.
Zdroj: Washington Post