Americké akcie: Začíná nový dlouhodobý býčí trend?

Akcioví býci se mohou spolehnout na technickou analýzu. Grafy totiž snesou prakticky vše, takže když analytik chce, najde si takový, který podpoří optimismus a víru v to, je vše v pořádku.
Stephen Suttmeier, technický analytik z Bank of America Merrill Lynch, ve své poznámce klientům naznačuje, že akciové trhy mají před sebou sekulární býčí trh ve stylu 50. let. A ten stál skutečně za to. Poznamenejme jen na úvod, že stejný analytik věštil americkému trhu na konci září 2016 hluboký pokles. To se stane.
Podle Suttmeiera nicméně jeho aktuálně býčímu výhledu pomáhá vývoj po britském referendu, kdy přestala fungovat politika prodlužování období nízkých úrokových sazeb, protože nyní lze očekávat jejich růst.
"Současný sekulární býčí trend se nejvíce podobá sekulárnímu trhu z let 1950–1966. 50. léta byla obdobím vyšších úrokových sazeb v USA. Výnosy amerických státních dluhopisů se na konci roku 1945 dostaly na dno kolem 1,5 % a index S&P 500 se v sekulárním býčím trhu udržel až do doby, kdy výnosy vzrostly na 5–6 % v polovině 60. let. Index S&P 500 posílil v tomto období o 460 %," píše Suttmeier.
Index by tak podle tohoto scénáře mohl posílit až k hodnotám kolem 2 400 v příštích 12 měsících a na 3 000 bodů v následujících dvou letech. K podobnému pohybu by však mohlo dojít za předpokladu, že investoři budou současný vývoj na trzích brát jako začátek nového trendu, ne jako konec toho momentálně probíhajícího.
"Věříme, že rok 2017 by mohl být rokem, kdy investoři přijmou sekulární býčí trend, který začal v dubnu 2013. Průlom rezistence z roku 2013 je podobný, k jakému došlo v roce 1950, kdy index S&P 500 rostl společně s růstem úrokových sazeb v USA," píše analytik.
Na druhém grafu je naznačeno, jak by mohl současný býčí trend vypadat, kdyby se trhům dařilo stejně jako v 50. nebo 80. letech.
Trhy sice mají silnou tendenci opakovat podobný vývoj a uvedený scénář je možný. Samotná technická analýza, jakkoli na grafech vypadá dobře, ale ani zdaleka není zárukou budoucích výnosů. Nakonec vždy záleží na tom, za kolik chtějí investoři jednotlivá aktiva nakupovat a zda se při tom budou řídit trendy, nebo zdravým rozumem.
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch