Cyrani (ČEZ): Uhlí je v nemilosti, ziskovost chceme podpořit chytrými energetickými službami

Šéf divize obchod ČEZ Pavel Cyrani v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že po prodeji dvou uhelných elektráren v Tisové a Chvaleticích začala společnost jednat i o prodeji uhelné elektrárny v Počeradech, přestože ještě před dvěma roky tato na prodej nebyla. Dle Cyraniho se postoj EU vůči uhelným zdrojům za poslední dva roky výrazně zhoršil, k udržení ziskovosti firmy by tedy měly posloužit "chytré" energetické služby.
Cyrani zároveň zopakoval, že ČEZ chce jít cestou dalšího rozvíjení obnovitelných zdrojů, a to jak v České republice, tak v zahraničí. V rámci těchto projektů chce spolupracovat i se Škodou Auto, a to především na budování infrastruktury. K současným 71 dobíjejícím stanicím by mělo přibýt dalších 42 rychlodobíječek z evropských peněz. Mimo to by mohl ČEZ postavit dalších 15 stanic. Vedle dopravy jde o snižování energetické náročnosti v budovách či osvětlení.
Pavel Cyrani rovněž dodal, že pokud chce ČEZ přes pokles tradiční energetiky udržet zisky, bude zapotřebí nabízet všechny tyto energetické služby prostřednictvím dceřiné společnosti ČEZ ESCO na mnohem širším území, což si vyžádá další expanzi do zahraničí. "Nemyslíme si, že by uvedené informace byly něčím zcela novým a že by měly mít vliv na současnou cenu akcií," uvedl Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky.
Zdroj: MfD, Komerční banka, J&T Banka