US MARKETOtevírá za: 15 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

5 důvodů, proč nevěřit v pokračování jarní akciové rally

Americké akcie se po šoku způsobeném rychlým nástupem koronavirové pandemie odrazily a například index S&P 500 již březnového dna stihl přidat přes 30 %. Sázet na pokračování akciové rally je ale riskantní, a to minimálně z následujících pěti důvodů.

1. Rekordní maxima "Buffett indexu"

Kdyby si měl legendární investor Warren Buffett vybrat jeden graf, kterým se na trzích bude řídit, byl by to poměr tržní kapitalizace všech amerických společností a HDP USA. Na historické maximum se tento ukazatel dostal v době internetové bubliny. A opět nyní.

2. Neřízený propad ekonomiky

V počátcích koronavirové krize se hovořilo o tom, že expanze ekonomiky výrazně zeslábne, predikce ale stále ukazovaly na celoroční růst. To je již historie, extrémně pesimistické predikce jsou nahrazovány ještě pesimističtějšími. Ekonomové z Goldman Sachs odhadují, že ve druhém kvartálu americký HDP spadne o 34 %, Morgan Stanley hovoří dokonce o 38 %. Za celý rok podle Goldman Sachs ekonomika klesne o 6,4 %, což by znamenalo nejvýraznější propad od 30. let 20. století.

3. Dluhová krize firemního sektoru

Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se hodnota globálního korporátního dluhu vyšplhala na 13,5 bilionu dolarů. Ve vzduchu přitom visí riziko hromadného snižování firemních ratingů a krachů. Takový vývoj by znamenal zamrznutí úvěrového trhu, výrazné omezení investic do inovací, a tedy delší období nepřesvědčivého výkonu ekonomiky.

Snažení centrálních bank přichází vniveč, úvěrový trh zamrzá

Snažení centrálních bank přichází vniveč, úvěrový trh zamrzá

4. Miliony lidí bez práce

Jen v dubnu ve Spojených státech mimo zemědělství zaniklo asi 20,5 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti pak vystřelila na 14,7 % z 4,4 %. Zhruba před měsícem a půl pobočka americké centrální banky v St. Louis upozornila, že dopady šíření koronaviru by mohly v USA vést k zániku až 47 milionů pracovních míst. Celková míra nezaměstnanosti by tak mohla snadno překročit 30 %. V době Velké deprese v letech 1929-1933 se přitom v USA nezaměstnanost dostala "jen" na 25 %.

5. Změna chování spotřebitelů

Ekonomická prosperita ve vyspělém světě odnaučila lidi střídmosti a spořivosti. Koronavirová krize, během které se řada lidí takřka ze dne na den ocitla bez příjmů, ovšem podle řady odborníků změní způsob, jakým lidé uvažují. Pokles poptávky budou zřejmě registrovat výrobci zbytného spotřebního zboží, ale i řada poskytovatelů služeb. A nemusí jít jen o krátkou kapitolu, návrat k "normálu" může trvat i několik let.

Koronavirus, ekonomika a akcie: 3 potenciální problémy pro příští měsíce a roky

Koronavirus, ekonomika a akcie: 3 potenciální problémy pro příští měsíce a roky

Zdroj: CCN

Americké akcieKoronavirusRallyRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa