Na jak (ne)významném vrcholu jsou americké akcie?
Americké akciové indexy se v posledních dnech za zvýšené volatility sesouvají z historických maxim, technologické tituly jsou na tom hůře již delší dobu. Byla maxima z první dekády května na delší dobu poslední?
Dominantním tématem pro obchodníky jsou letos rostoucí inflační tlaky a s tím související vzestup výnosů amerických vládních dluhopisů. 10leté výnosy teprve podruhé za uplynulých 40 let vzrostly nad horní hranu sestupného pásma.
Když k tomu došlo v roce 2018 poprvé, americká centrální banka zrovna aktivně zpřísňovala měnovou politiku. A co se nestalo, americké akcie ztratily pětinu hodnoty v podstatě během pár týdnů.
Letos výnosy amerických bondů rostou proto, že se nejprve čekal nástup inflace, aby podle dat z dubna inflace opravdu přišla. A to je řeč o indexu spotřebitelských cen, který téměř nezohledňuje vývoj cen aktiv v čele s nemovitostmi (ta zdražují dlouhodobě a podstatně výrazněji). Fed ovšem zatím sveřepě opakuje, že sazby zvyšovat nehodlá, protože inflace je pouze přechodná, a navíc do ekonomiky pumpuje 125 miliard USD za měsíc, které zhusta končí na finančních trzích.
S tím, že vše uvedené budeme brát v potaz, jsou nyní americké akcie již na cestě z dlouhodobějšího významného vrcholu? Mnoho analytiků i obchodníků si stojí za tím, že dokud Fed nezmění rétoriku a samotnou politiku, budou poklesy vždy nakoupeny novými penězi. Na tom něco je, nicméně pohled na dlouhodobý graf indexu S&P 500 prozrazuje, že benchmark nedávno narazil na horní hranu vzestupného pásma, ve kterém se drží od roku 2009.
"Netuším, zda jde o dlouho vyhlížený důležitý cenový vrchol na americkém akciovém trhu. Nejsem věštec. Jako pro investora a obchodníka je pro mě ale podstatné sledovat určité cenové hladiny a chování trhu v době, kdy budou aktuální," říká Graham Summers ze společnosti Phoenix Capital Management. "Jako první opravdu podstatnou hladinu podpory vnímám až úroveň 3 600 bodů indexu S&P 500, následně pak 3 200 bodů. Kdekoli nad nimi bude býčí trend stále platný."
V současnosti tak podle něj akciový býk v podstatě nemá problém. "Zpozorněl bych, kdyby S&P 500 uzavřel měsíc pod 4 000," zmiňuje Summers kulatou úroveň, která může být podstatná i z psychologického hlediska.
Zdroj: Phoenix Capital Management