Stále draho je v akciovém království americkém
Americké akcie mají za sebou relativně mírný týdenní pokles, jako kdyby se po silném růstu koncem května čekalo na další výrazný impulz. Trh v USA je celkově stále velice drahý a ztrátových firem přibývá. Kdo chce zkrátka akciového psa bít, hůl si nepochybně najde.
Trend na trhu je negativní, index S&P 500 nedokázal otestovat hladinu 4 300 ani 50denní klouzavý průměr. Páteční sestup jej vrátil pod 4 150, což je i nejbližší resistence. Další, silná rezistence je na 4 300. Na druhé straně je support v zóně u psychologicky významné hladiny (4 000 až 3 900).
Nic vyloženě pozitivního nehlásí ani indikátory současné korekce (inovativní technologické tituly, polské akcie, americké firemní bondy).
Jako jediný z hlavních sektorů v USA je letos v plusu (a úctyhodném) ten energetický. Nic nového (letos, za poslední dekádu je to samozřejmě změna extrémní).
Není se co divit, že vůči cenám komodit jsou americké akcie nejlevnější za pět let.
Mimochodem, index S&P 500 prodělal letos (zatím) korekci o 19 %. Již potřetí za čtyři roky. To je netypicky rychlý sled takových poklesů. Všechno je, zdá se rychlejší.
V důsledku ztrátových měsíců kleslo ocenění indexu S&P 500. Podívejme se jak. Tak třeba poměr cen akcií a tržeb firem je tak "nízko" jako na přelomu tisíciletí.
Podobně "levně" vyhlížejí americké akcie i podle takzvaného Buffettova indikátoru (velikosti akciového trhu vůči výkonu americké ekonomiky). Buffett nicméně již na nákupy zkraje roku vyrazil.
Forwardové P/E (na základě očekávaných zisků pro příštích 12 měsíců - vyjadřuje teda dobře očekávání trhu, nicméně to může být "přitažené za vlasy") také kleslo, větší "potenciál" oproti historickým hladinám ale "slibují" akcie menších firem.
Ztrátových firem na americké burze každopádně stále přibývá.
Výhled je všelijaký (vyšší sazby, vysoká inflace, hrozba recese, geopolitická situace). A sezónně je trh v historicky nepříznivém období (obecně od května do října slabší výkonnost, v roce doplňovacích voleb v USA je pak červen pro trhy historicky vyloženě slabý měsíc).
Abychom ale končili kapkou naděje, podívejte se, jak by to s americkým trhem bylo dopadlo, kdyby se v uplynulých letech naplnily ponuré scénáře typu "bude se opakovat rok 2008". Takových komentářů je totiž nyní také hodně. Zatím se nenaplnily, ale co není, samozřejmě může být. I v peprnější verzi.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, All Star Charts, Crescat Capital, Bloomberg, Leuthold Group, @FusionptCapital