US MARKETOtevírá za: 0 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Stále draho je v akciovém království americkém

Americké akcie mají za sebou relativně mírný týdenní pokles, jako kdyby se po silném růstu koncem května čekalo na další výrazný impulz. Trh v USA je celkově stále velice drahý a ztrátových firem přibývá. Kdo chce zkrátka akciového psa bít, hůl si nepochybně najde.

Trend na trhu je negativní, index S&P 500 nedokázal otestovat hladinu 4 300 ani 50denní klouzavý průměr. Páteční sestup jej vrátil pod 4 150, což je i nejbližší resistence. Další, silná rezistence je na 4 300. Na druhé straně je support v zóně u psychologicky významné hladiny (4 000 až 3 900).

S&P 500 - technická analýza (3. 6. 2022)

Nic vyloženě pozitivního nehlásí ani indikátory současné korekce (inovativní technologické tituly, polské akcie, americké firemní bondy).

S&P 500 a indikátory korekce

Jako jediný z hlavních sektorů v USA je letos v plusu (a úctyhodném) ten energetický. Nic nového (letos, za poslední dekádu je to samozřejmě změna extrémní).

Sektor energetiky je letos v USA jediný v plusu

Není se co divit, že vůči cenám komodit jsou americké akcie nejlevnější za pět let.

S&P 500 vs. index cen komodit

Mimochodem, index S&P 500 prodělal letos (zatím) korekci o 19 %. Již potřetí za čtyři roky. To je netypicky rychlý sled takových poklesů. Všechno je, zdá se rychlejší. 

S&P 500 a tři korekce o 19 procent za 48 měsíců

V důsledku ztrátových měsíců kleslo ocenění indexu S&P 500. Podívejme se jak. Tak třeba poměr cen akcií a tržeb firem je tak "nízko" jako na přelomu tisíciletí.

S&P 500 - P/S

Podobně "levně" vyhlížejí americké akcie i podle takzvaného Buffettova indikátoru (velikosti akciového trhu vůči výkonu americké ekonomiky). Buffett nicméně již na nákupy zkraje roku vyrazil.

Buffettův indikátor na úrovni období internetové bubliny

Forwardové P/E (na základě očekávaných zisků pro příštích 12 měsíců - vyjadřuje teda dobře očekávání trhu, nicméně to může být "přitažené za vlasy") také kleslo, větší "potenciál" oproti historickým hladinám ale "slibují" akcie menších firem.

S&P 500 a Russell 2000 - forvardové P/E

Ztrátových firem na americké burze každopádně stále přibývá.

Výhled je všelijaký (vyšší sazby, vysoká inflace, hrozba recese, geopolitická situace). A sezónně je trh v historicky nepříznivém období (obecně od května do října slabší výkonnost, v roce doplňovacích voleb v USA je pak červen pro trhy historicky vyloženě slabý měsíc).

Červen je pro americké akcie v rámci let doplňovacích voleb vůbec nejslabším měsícem

Abychom ale končili kapkou naděje, podívejte se, jak by to s americkým trhem bylo dopadlo, kdyby se v uplynulých letech naplnily ponuré scénáře typu "bude se opakovat rok 2008". Takových komentářů je totiž nyní také hodně. Zatím se nenaplnily, ale co není, samozřejmě může být. I v peprnější verzi.

Kdyby se měl opakovat rok 2008
S těmito pěti obchody můžete (za určitých podmínek) vesele zapomenout na medvědí trend

S těmito pěti obchody můžete (za určitých podmínek) vesele zapomenout na medvědí trend

Zdroj: TOPDOWN CHARTS, All Star Charts, Crescat Capital, Bloomberg, Leuthold Group, @FusionptCapital

Americké akcieEkonomické a tržní indikátoryOceněníP/ES&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa