Index S&P 500 přešlapuje na místě, býkům se to ale nelíbí

Americký akciový trh zvládl zhruba od poloviny října napravit část ztrát z loňského roku, a to i díky solidnímu lednovému růstu. Od začátku února ale index S&P 500 již nedokázal vylepšit lokální maxima a býkům jako kdyby docházel dech. Investoři opět ve větší míře "sázejí" na to, že Fed bude zvyšovat sazby o něco výrazněji a držet je nahoře po delší dobu. Jak to zahýbalo s burzovními grafy?
Index S&P 500 na nějakou dobu prorazil o pár desítek bodů nad rezistenci na 4 100, nyní je ale opět poměrně hluboko pod ní. Zdá se, že na této hladině by se mohl do budoucna "lámat chleba".
Index se drží nad klouzavými průměry (50- a 200denním), v posledních dnech se k nim ale rychle přiblížil. Zároveň je prakticky na linii růstového trendu od poloviny října.
V současnosti zhruba na úrovni 3 930 bodů by pak mohl index S&P 500 narazit na linii spojující lokální maxima z uplynulého roku, nad kterou letos zkraje roku trh prorazil. Sesun pod ni by byl signálem, že mají opět navrch medvědi.
Na rally indexu S&P 500 bylo přitom velice solidně "založeno", převaha rostoucích titulů byla značná. Pokud by se růst z uplynulých měsíců ukázal být jen další medvědí rally v rámci dlouhodobého sestupného trendu, byla by to z historického hlediska (vzhledem ke zmíněné převaze posilujících titulů během ní) velice netypická medvědí rally.
Navzdory již citelnému ústupu z letošních maxim indexu S&P 500 se index volatility VIX stále drží poměrně nízko. Na výrazné pohyby cen akcií nereaguje nijak divoce. Že by klid před bouří?
Proti růstu cen akcií v USA stojí nadále jestřábí Fed, slábnoucí ziskovost firem, řada rizik od recese po geopolitické napětí a další faktory. V současnosti trhu nepřeje ani sezónnost, druhá polovina února je pro akcie v USA tradičně mimořádně slabá.
To vše v době, kdy investoři označovaní jako dumb money získali pocit, že vše je zalité sluncem. To nebývá zrovna dobré znamení pro akcie, byť dobrá nálada těchto zejména drobných investorů umí vydržet poměrně dlouho.
A nakonec ještě index Nasdaq 100, tedy benchmark akcií největších technologických firem. Jeho ziskový výnos (obrácená hodnota P/E) je nyní jen nepatrně vyšší než výnos 10letých vládních dluhopisů USA. Srovnatelný výnos a téměř nesrovnatelná rizikovost obou aktiv jsou pak jasnou ilustrací toho, že při současné hladině výnosů (jež silně souvisí se sazbami Fedu) není pro investory zrovna atraktivní volbou nákup amerických akcií. Na smyslu nicméně získává s délkou investičního horizontu.
Zdroj: eToro, Bloomberg, Grindstone Intelligence, SentimenTrader, @cer_hedge, SoFi, @mark_ungewitter, Carson Group
Aktuality
