US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,35 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

Renminbi: Nová světová měna

Čínská měna renminbi začíná hrát v určitých obchodních transakcích v asijsko-pacifické oblasti stále důležitější roli. Může tak postupně vytlačit dominantní americký dolar a euro.

Andrej Rády
Andrej Rády
9. 12. 2009 | 19:00

Tato měna začala fungovat jako prostředek pro platby mezi asijskými dodavateli a jejich čínskými partnery, a to díky legislativním změnám čínské vlády. Tento zvýšený objem obchodů v rámci Asie by podle bankéřů v Hongkongu mohl vést Peking k úvahám, zda povolit také další platby v renminbi související s transakcemi vázanými na tyto obchody, například pojištění.

Norman Chan Tak-lam, výkonný ředitel Hongkongského měnového úřadu (Hong Kong Monetary Authority - HKMA), uvedl, že Peking uvažoval nad uvedením více investičních produktů upisovaných v jüanech. Dosud jsou na hongkongském trhu upisované v renminbi pouze dluhopisy čínských bank.

V současnosti není renminbi plně konvertibilní měnou, ovšem čínská vláda uzavírá řadu dohod s různými státy, tak aby obchod mezi těmito zeměmi a Čínou mohl probíhat přímo v čínské měně namísto tradičního amerického dolaru.

Podle John Coverdala, šéfa komerčního bankovnictví HSBC, stojí Asie na prahu nové doby, ve které renminbi od letošního července začíná hrát klíčovou roli v zahraničním obchodě v rámci Asie. "Je to nová síla na trhu, prakticky nová měna na nově vzniklém a rozvíjejícím se trhu. Očekáváme její širší využití."

V rámci zkušebního využití od letošního července zatím proběhlo 173 transakcí v objemu okolo 230 milionů renminbi mezi pevninskou Čínou a Hongkongem. Toto zkušební období znamená možnost pro 400 schválených společností v pěti městech Shanghai, Guangzhou, Shenzhen, Dongguan a Zhuhai) uzavírat obchody se svými partnery v Hongkongu, Macau a v zemích ASEAN.

Banky v těchto zemích mají povoleno nyní zakládat účty vedené v renminbi. Firmy v těchto zemích mohou zase hromadit renminbi kvůli obchodním účelům. "Bude následovat růst objemu obchodů v této měně. A čínské úřady budou povolovat stále většímu množství exportérů obchody v renminbi," myslí si Coverdale. Současný objem zahraničního obchodu Hongkongu a zemí ASEAN je zhruba 435 miliard amerických dolarů. Pokud by například 5 procent tohoto obchodu probíhalo v renminbi, šlo by tak o částku odpovídající zhruba 21,75 miliardy dolarů. Export Hongkongu a zemí ASEAN do Číny byl v roce 2008 130 miliard dolarů, 5 procent by tak znamenalo 6,5 miliardy dolarů.

Stanley Chan, šéf vývoje finanční infrastruktury HKMA, k tomu uvedl, že renminbi je od května 2008 stabilní vůči dolaru a dalším asijským měnám. "To z ní dělá velice vhodnou měnu pro obchod v této oblasti. Měnové výkyvy dolaru se renminbi netýkají, a to je pro obchodní partnery Číny zajímavé."

Jak bude postupně přibývat zdrojů peněz a cenných papírů upisovaných v renminbi, bude možná bankám jednou povoleno nabízet další finanční služby, jako například pojišťovací produkty, v této měně.

Zároveň je možné, jak tvrdí Coverdale, že držitelé dluhopisů upisovaných v renminbi budou uvažovat o využití těchto cenných papírů jako záruk za půjčky, a to nejen půjčky v této měně, ale i v jiných měnách.

Přesto podle něj vznik mezibankovního renminbi trhu v Hongkongu spíše závisí na tom, kdy bude renminbi plně směnitelnou měnou. Zahraniční mezibankovní trh v této měně nevznikne, dokud nebude renminbi standardně a volně směnitelnou měnou. Chuť držet ne zcela směnitelnou měnu je totiž zřejmě omezená. Takže z hlediska rizika jdou volná směnitelnost měny a mezibankovní trh ruku v ruce.

Zdroj: risk.net

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio