Americké akciové indexy přepsaly historii. S&P 500 má za sebou třetí největší růst v dějinách, Nasdaq zpevnil nejvýrazněji od roku 2001
Americké akcie po kolísavém středečním úvodu obchodování v mírném zisku zaznamenaly výrazný růst poté, co prezident Donald Trump rozhodl o dočasném zrušení většiny nově zavedených cel. To vyvolalo vlnu optimismu u investorů, kteří mají jinak obavy z negativních dopadů obchodních válek na světovou ekonomiku. Ty v uplynulých dnech způsobily prudké propady na burzách po celém světě.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti velkých amerických společností, posílil o 7,87 % a uzavřel obchodní den na 40 608,45 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 9,52 % na 5 456,90 bodu a technologickými společnostmi nabitý index Nasdaq Composite vyskočil o 12,16 % na 17 124,97 bodu.
Index volatility VIX spadl o 35,75 % na 33,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po úspěšné aukci bondů a samozřejmě v reakci na pozastavení cel sice celkově stoupl o zhruba sedm bazických bodů na 4,335 %, ale výrazně klesl z denních maxim nad 4,50 %. Ceny ropy vzrostly o zhruba pět procent, zlato i stříbro zdražily o zhruba čtyři procenta a bitcoin přidal přes osm procent na asi 83 070 USD.
Pro index S&P 500 byl středeční výsledek třetí nejlepší v jeho historii a pro Nasdaq Composite druhý nejlepší. Větší denní nárůst zaznamenal pouze v roce 2001.
Prezident Trump nečekaně informoval, že s okamžitou účinností snižuje cla pro většinu států na 10 %, a to na dobu 90 dnů. Tento krok se nevztahuje na Čínu, pro tu naopak nově platí cla 125 %, ani na Kanadu a Mexiko. "Čína nerespektuje pravidla globálního trhu, a proto navyšuji cla na její zboží na 125 %," uvedl Trump na své síti Truth Social. "Zároveň jsem se kvůli vstřícnosti více než 75 zemí rozhodl pro 90denní přestávku, během níž budou platit snížená, 10% cla. Toto opatření je účinné okamžitě."
Později při setkání s novináři sdělil, že jsou Spojené státy připraveny vyjednávat o celních podmínkách s každou zemí, včetně Číny, pokud bude výsledkem férová dohoda. "Měl jsem pocit, že to někteří lidé začínají trochu přehánět," řekl Trump novinářům v Bílém domě. "Začínali být trochu nervózní, trochu vystrašení, protože je před námi velký úkol. Žádný jiný prezident by neudělal to, co jsem udělal já. Žádný jiný prezident. Bylo potřeba to udělat. V politice potřebujete jistou flexibilitu," uvedl dále.
Na měnovém trhu dolar napravil ztráty z první části dne. Okolo desáté hodiny SELČ euro vůči dolaru oslabovalo asi o čtvrt procenta a obchodovalo se okolo 1,0930 USD.
Posilovaly akcie napříč sektory. Výrazné zisky si připsaly zejména technologické tituly, které v předchozích dnech prodělaly největší poklesy. Apple (+15,33 %) má za sebou nejlepší den od ledna 1998, když předtím zažil nejhorší čtyřdenní propad od roku 2000, během kterého přišel o 774 miliard dolarů tržní hodnoty a dočasně ztratil pozici nejhodnotnější firmy světa ve prospěch Microsoftu (+10,13 %). Tu ve středu získal zpět, od začátku roku ale nadále ztrácí zhruba 21 %.
Tesla (+22,69 %) zaznamenala největší denní růst od května 2013 a druhý nejvyšší vůbec. NVIDIA zdražila o 18,72 %, Meta Platforms přidala 14,76 % a Amazon posílil o 11,98 %. Dařilo se akciím výrobců čipů. Ačkoli se na sektor zatím Trumpova cla nevztahují, v budoucnu mohou přijít. ETF VanEck Semiconductor sledující sektoru vzrostl o více než 17 %, nejvíce v historii (AMD +23,82 %, Intel +18,75 %, Broadcom +18,66 %).
Zobchodovalo se okolo 30 miliard akcií, nejvíce v historii. "Vzhledem k tomu, jak 'dole' byly ceny akcií i nálada investorů, po oznámení pauzy v platnosti cel nastal prudký obrat," uvedl Adam Crisafulli, zakladatel společnosti Vital Knowledge. "Ale pozor, cla nezmizela. Clo na dovozy z Číny je trojciferné a kdo ví, co nastane za zmíněných 90 dnů."
Evropská unie ve středu navíc schválila první balík celních protiopatření, jež reagují na americká cla na dovoz oceli a hliníku. Vývoj je i proto nadále nejistý a celní bariéry se oproti období před několika měsíci i tak zvyšují. "Středeční Trumpovo oznámení dává prostor minimálně na krátkodobou rally akciového trhu ze silně přeprodaných podmínek. Neřekl bych ale, že trh již dosáhl dna. Oklameš-li mě jednou, hanba tobě, ale oklameš-li mě pětkrát, hanba mně," okomentoval Trumpovu nevypočitatelnost i situaci na trhu zkušený stratég Sam Stovall ze společnosti CFRA Research.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Co kolem amerických dovozních cel platilo ještě ve středu odpoledne, je zase úplně jinak. Prezident Donald Trump oznámil, že s okamžitou platností pozastavuje platnost většiny celních tarifů. Clo na dovoz z Číny ale znovu zvýšil, tentokrát ze 104 % na 125 %. Nečekaný obrat vyvolal na burzách nákupní šílenství.
- Čínská společnost Luxshare, která montuje iPhony a vyrábí AirPody, hledá kvůli americkým clům nové možnosti výroby mimo Čínu. Zvažuje i přesun části produkce do Spojených států.
- Maloobchodní prodejce Walmart i přes značnou ekonomickou nejistotu ponechává výhled celoročního zisku beze změny. Pro první fiskální čtvrtletí ale společnost mírně snížila očekávaný růst provozního zisku na 0,5-2 %, přičemž jako důvod uvedla rizika spojená s celní politikou.
- Společnost Amazon podle agentury Bloomberg zvažuje plán na rozšíření své logistické infrastruktury v USA v hodnotě 15 miliard dolarů. Projekt by zahrnoval výstavbu přibližně 80 logistických zařízení ve městech i venkovských oblastech, přičemž některá centra by měla být vybavena pokročilou automatizací.
Výsledková sezóna
- Letecký dopravce Delta Air Lines ve výsledcích za první čtvrtletí překonal očekávání u zisku, ale mírně zaostal v tržbách. Upravený čistý zisk dosáhl 298 milionů dolarů oproti očekávaným 253 milionům, upravený zisk na akcii činil 0,46 USD (vs. 0,39 USD očekávaných) a tržby dosáhly 12,98 miliardy USD (vs. očekávaných 12,99 miliardy). Společnost zároveň upozornila na "mlhavý" výhled kvůli nejistotám spojeným s celní politikou USA.
Zdroj: CNBC