Chudší střední třída může ohrozit spotřebitelský sektor, říká Petr Lajsek z Purple Trading. Investiční příležitosti vidí v Evropě
Co platilo včera, dneska platit nemusí. To je heslo posledních dní a také důvod extrémního vývoje na trzích. Cla platí, ale vlastně neplatí, platí všichni, ale vlastně jenom někdo, a platí hodně, ale vlastně ještě mnohem víc. I když jsme rozhovor s Petrem Lajskem z Purple Trading točili ve středu odpoledne, všechno, co zaznělo, platí i dnes. Jedno se totiž vůbec nezměnilo, a to nejistota, kterou Donald Trump rozvrací zaběhlé pořádky. Podle Lajska je teď hlavně potřeba nepanikařit, současná situace totiž může být i zajímavou šancí na nákupy. Třeba v Evropě. Tarify totiž podle něj více zasahují USA, hlavně tamní střední třídu, zatímco Evropa už vyhrála nad inflací. Alespoň to tak vypadá, dodává analytik.
Co zaznělo:
- Nejdříve bylo celkem obtížné v současné situaci vybrat nějaké vítěze, ale nakonec se to povedlo.
- Teď je důležité nedívat se na celé indexy, ale na konkrétní společnosti. Zasadit si je do kontextu, jestli je v Evropě nebo na světě podobných firem více, nebo mají monopolní postavení, případně ne moc velkou konkurenci.
- Zajímavá je například oblast pojišťovnictví. I proto, že je to služba, takže se těžko clí.
- Mezi poraženými jsou téměř výhradně společnosti ze spotřebitelského sektoru. Tam je konkurence obrovská, a pokud zchudne střední třída, pocítí to odvětví ve velkém.
- Nesoustředil bych se na ceny, ale na hodnotu společností.