Akcie ČEZ pod lupou: Obrací se trend vývoje cen elektřiny a s tím i akcií největší české energetiky?

Cenné papíry energetické společnosti ČEZ hýbou českou burzou. V uplynulém týdnu se dostaly na nejnižší hodnoty za posledních osm let, potom se ale trend náhle zlomil a na akciích se dalo vydělat. Otáčí se totiž situace na trhu s elektřinou. Otázka je, jak dlouho tento obrat vydrží. Jedná se u akcií ČEZ jen o krátkodobé vzepětí na cestě na akciové smetiště, nebo jsme svědky nového začátku?
Elektřina
To nejdůležitější, co ovlivňuje akcie ČEZ, je bezesporu cena elektřiny. Ta se minulý týden vydala vzhůru a po nějaké době na ni reagovaly i akcie české energetiky.
"Pozitivní evropská makrodata z posledních týdnů, a tedy očekávaná větší poptávka po elektřině, společně s blížícím se jednáním ohledně energetické koncepce v EU vyvolala v uplynulém týdnu na cenách elektřiny konečně obrat," říká analytik z BH Securities Jiří Zendulka. Podle něj se navíc přidaly i technické faktory - u německé elektřiny došlo k proražení 50denního cenového průměru, a následně se cena dostala i z krátkodobého klesajícího trendu.
"O změně dlouhodobého trendu zatím nelze hovořit. V tomto ohledu lze spatřovat rezistence na úrovni 39 EUR/MWh. Nicméně očekávám, že dojde k proražení i této úrovně a elektřina se na podzim posune minimálně k hladině 40 EUR/MWh. Rozhodující však budou zmiňované zprávy z EU," dodává Zendulka.
Zajímavé jsou i důvody, proč cena elektřiny rostla. Když se totiž podíváme blíže na strukturu cen, zjistíme, že rostl především takzvaný dark spread. To je marže, které se počítá jako rozdíl mezi cenou elektřiny a cenami uhlí. Zatímco ceny uhlí se držely kolem jisté stabilní hodnoty, rostl dark spread, a tedy i marže. "To znamená, že ohledně dalšího vývoje cen elektřiny panuje na trhu větší optimismus," vysvětluje analytik z České spořitelny Petr Bártek.
Podle všeho se ceny elektřiny minimálně na čas stabilizovaly. Mluví pro to i další faktory. Oživení v Číně mírně zvyšuje ceny uhlí, což podporuje i růst cen elektřiny, přírůstek obnovitelných zdrojů už má vrchol za sebou kvůli omezování vládních podpor a recese v Evropě ustupuje. "To podle mě signalizuje mírný růst cen," říká Josef Němý z Komerční banky. I on čeká ceny elektřiny okolo 40 EUR/MWh.
ČEZ a okolí
Cena elektřiny by tak akcie ČEZ již neměla dále srážet dolů, krátkodobě je může dokonce ještě podpořit. Přestože je vývoj na trhu s elektrickou energií pro akcie ČEZ zdaleka nejdůležitější, jsou tu i další faktory. V posledních týdnech se cena akcií české energetiky od vývoje na trhu s elektřinou navíc poněkud odchýlila. Přesněji řečeno, akcie ČEZ na tom jsou mnohem hůře než ceny elektřiny.
"V poslední době se dráhy obou veličin více rozešly, což platí především pro posledních pár týdnů. Částečně za to mohou jiné faktory, třeba problémy v zahraničí, zvýšená politická nejistota a osud dostavby JE Temelín. Přesto si myslím, že cena elektřiny (a v rámci ní především cena emisních povolenek) bude mít nadále na akcie ČEZ největší vliv. V tomto smyslu je potřeba velmi pozorně sledovat další vývoj evropského systému obchodování s emisními povolenkami," komentuje graf investiční stratég Marek Hatlapatka ze společnosti CYRRUS.
Důležité proto bude sledovat volby v Německu a to, co se bude dít po nich. Čeká se totiž, že Němci budou chtít reformovat pokřivený energetický trh, především ten s emisními povolenkami. To by mohlo mít v konečném důsledku na ČEZ pozitivní dopad.
Zajímavé je i srovnání s polskou PGE a evropskými energetikami. Z toho vychází ČEZ letos zdaleka nejhůře, přestože PGE utrpěla v posledních dnech prudký pokles kvůli oznámené reformě penzijního systému v Polsku. "Ve srovnání třeba s akciemi německého E.ON, které od začátku letošního roku ztratily pouze zhruba 11 %, akcie ČEZ odepsaly asi 30 %. Porovnáme-li vývoj akcií ČEZ s vývojem celého evropského síťového odvětví, index evropských utilit od začátku roku 2013 dokonce přidal necelé 1 %. I z tohoto pohledu je patrné, že akcie ČEZ za poslední měsíce zaznamenaly relativně významný pokles, a nacházejí se tak na zajímavých úrovních," nabízí svůj pohled analytik Jan Raška z Fio banky.
Politika a dividenda
V neposlední řadě bude kurz akcií ČEZ ovlivňovat dostavba JE Temelín a politika vlády vzešlé z předčasných voleb. V pondělí prohlásil ředitel pro strategii ČEZ Pavel Cyrani, že pokud firma půjde do investičně náročné dostavby Temelína, bude muset hlídat své náklady a investice a s největší pravděpodobností i revidovat dividendovou politiku. To by byla pro akcie velice negativní zpráva. Ty také v pondělí přerušily svůj růst. Na druhou stranu, stále není rozhodnuto, zda se s dostavbou Temelína vůbec začne.
Druhou věcí je případné vyšší zdanění, které by mohla prosadit levicová vláda. ČSSD navrhuje zvýšit sazbu ze současných 19 % na 25 až 30 %, což by mohlo podstatně snížit čistý zisk i dividendy firmy, a tím pádem její atraktivitu pro menšinové akcionáře. Většina analytiků se však shoduje, že ani po očekávaném vítězství ve volbách sociální demokraté daň nakonec takovým způsobem neupraví.
"Kromě nejasností ohledně dostavby Temelína je strašákem pro investory především sociální demokracie a její 'geniální' myšlenka 30% zdanění některých firem. Uskutečnění tohoto plánu však v konečném vývoji považuji za málo pravděpodobné. V okamžiku, kdy se potvrdí tato predikce, může i to akciím ČEZ přinést větší volnost," říká Zendulka.
Verdikt
Co všechny uvedené faktory znamenají pro další vývoj ceny akcií ČEZ? Je pravděpodobné, že se cenné papíry největší české energetiky stabilizují. Krátkodobě mohou ještě růst, ale půjde spíše o růst v řádu procent. Čeká se na obrat cen elektřiny, které však budou spíše stagnovat; oživení může přinést reforma trhu s emisními povolenkami. Akcie ČEZ jsou také značně podhodnocené vůči konkurenci. Jak podotýká Jiří Zendulka z BH Securities, je vcelku s podivem, kam se cena akcií ČEZ dostala, když se nezvykle obchoduje sotva na úrovni hodnoty aktiv.
Rizikem je případné vyšší zdanění zisku nebo utlumení dividendy.
Budoucnost akcií ČEZ shrnuje Marek Hatlapatka: "Byl bych zatím opatrný. Nevidím zásadní fundamentální změnu vyhlídek sektoru, potažmo ČEZ. Stále platí, že zisk ČEZ bude s největší pravděpodobností ještě minimálně dva roky klesat. K obratu na akciích začne docházet až tehdy, kdy bude mít teorie o odrazu ode dna cen elektřiny ve střední Evropě velice silné základy. Ty zatím nemá. Zbytek roku by tak pro ČEZ mohl být ve znamení stabilnějšího vývoje, ale žádný významný re-rating se zřejmě ještě neobjeví."
Z technického pohledu je aktuálně důležitá hladina 460 Kč za akcii. "Současná cena akcií ČEZ je podle mého názoru na zajímavých úrovních a nabízí určitý investiční potenciál. Z krátkodobého pohledu bude zajímavé sledovat, zda akcie prorazí hranici 460 Kč. Po jejím prolomení by cenné papíry ČEZ mohly nalézt další podporu," říká Jan Raška z Fio banky.