ČNB vybrala čtyři důležité banky, které budou muset mít vyšší kapitál. Co to udělá s akciemi?

Čtyři vybrané banky budou muset mít kapitálové rezervy o jeden až tři procentní body vyšší než ostatní, aby byla pravděpodobnost jejich krachu či dalších potíží co nejmenší. Jde o Českou spořitelnu, ČSOB, Komerční banku a Unicredit Bank. Píší to Hospodářské noviny.
Centrální banka rozhodla, že čtyři české banky jsou tak velké, že by jejich případný pád mohl dostat do potíží český finanční systém a tím i celou ekonomiku. ČNB zatím jejich jména nezveřejnila. "Kdokoli z ulice by dokázal říci, které banky to jsou. Jde o ČSOB, Českou spořitelnu, Komerční banku a UniCredit Bank," řekl HN David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.
Zatímco u prvních tří bank o jejich životní důležitosti pro český finanční systém ekonomové nepochybují, pozice UniCredit Bank nebyla jednoznačná. Že skutečně jde o čtvrtou systémově důležitou banku, ale HN potvrdil její tiskový mluvčí Petr Plocek.
České systémově důležité banky
"S tím, že ČNB zavede kapitálovou přirážku pro systémově důležité banky, se počítalo. S tím, že se bude týkat minimálně těch tří největších, také. Vzhledem k tomu, že už dnes drží banky více kapitálu, než jim stanovuje ČNB, nebudou mít problém novým pravidlům vyhovět," říká Petr Bittner, analytik z České spořitelny.
"Pokud jde o dopad na akcionáře, ten může být z dlouhodobějšího pohledu dvojí. Banky nebudu moci přebytečný kapitál vyplatit formou dividendy (což ale zřejmě stejně neměly v plánu). Vyšší kapitálový požadavek pak bude představovat konkurenční nevýhodu vzhledem k ostatním bankám, které nebudou tímto dodatečným požadavkem zasaženy," dodává Bittner.
Za výběrem systémových bank stojí velké množství kritérií, řekl viceguvernér Vladimír Tomšík. ČNB přitom vychází z evropských předpisů, které Česko musí přijmout. "Často se setkávám s názorem, že rozhoduje velikost banky. Na to říkám, že to není pravda, neboť se jedná o mnohem komplexnější pohled beroucí v úvahu například existenci dalších dcer," tvrdí Tomšík.
Označení banky za systémovou podle něj neznamená, že je tato banka příliš velká, než aby mohla padnout, a může si dělat, co chce, protože stát nakonec vždycky pomůže. "V krizi je ČNB primárně poskytovatelem likvidity. Při rozhodování, co se stane s takovou institucí, která se dostane do existenčních problémů, bude mít významné slovo i vláda," tvrdí Tomšík.
Akcie Komerční banky na pražské burze nijak silně na zprávu nereagovaly.
Dopad na bankovní sektor by neměl být velký
Požadavek na vyšší kapitálové rezervy u čtyř vybraných tuzemských bank nebude mít podle České bankovní asociace výraznější dopad na tuzemský bankovní sektor. Opatření nepovede ve srovnání se současným stavem k navýšení souhrnných požadavků na kapitálové vybavení bank, uvedla v pondělí asociace.
"Tuzemský bankovní sektor je velmi dobře kapitálově vybaven. Již nyní je stabilní a zdravý, a proto máme za to, že použití výše uvedeného opatření nebude znamenat navýšení souhrnných požadavků na kapitálové vybavení oproti stávajícímu skutečnému stavu, a to ani ze sektorového pohledu, ani v případě tuzemských systémově významných bank," uvedla ČBA. To odpovídá i stanovisku ČNB.
Zdroj: Hospodářské noviny