US MARKETOtevírá za: 8 h 2 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Posvícení pro spekulanty: Visa a MasterCard středem politického boje

Během čtvrteční seance se dostaly pod těžký prodejní tlak společnosti poskytující platební karty. Důvodem bylo prohlášení Fedu, který zvažuje tvrdou regulaci poplatků spojených s debetními kartami. MasterCard a Visa se okamžitě propadly o více než 10 %, nad čímž evidentně zajásali spekulanti a opřeli se do svižného obchodování s těmito akciemi, a těžce zaplakali současní akcionáři, pro něž je tato situace naprosto zdrcující.

Akcieatrhy.cz
Akcieatrhy.cz
17. 12. 2010 | 12:15
Poplatky

Hůře nakonec skončil včerejší výprodej pro společnost Visa, která uzavřela se ztrátou 12,67 % na hodnotě 67,19 USD (v poobchodní fázi 67,48 USD). Pro společnost to byl smutný rekord v podobě největšího jednodenního propadu v historii.

Akcie společnosti Visa během seance atakovaly pásmo půlročního minima. Ukazatel OBV ukázal značný odliv smart-money, přesto se nejednalo o pokles, který by přesvědčivě nabádal k dalším tvrdým výprodejům (uvidíme dnes). Titul se podíval hluboko pod 20- i 50denní klouzavý průměr a zcela vybočil z Bollingerova pásma. Evidentní podpora je až na 65 dolarech. Visa se aktuálně obchoduje na 17,9 násobku svého zisku, což je poměrně zajímavé ocenění, Mastecard na 17násobku, American Express na 14,5násobku.

Fed navrhl maximální poplatek při platbách debetními kartami ve výši 12 centů, což převedeno na procenta znamená redukci příjmů na těchto platbách o 90 %. Analytici očekávali snížení "jen" o 40 až 60 %. Fed soudí, že by snížení poplatků mělo pomoci všem spotřebitelům.

Průměrný poplatek v roce 2009 byl 44 centů za transakci, resp. 1,14 %. Návrh Fedu dále požaduje, aby zpracování transakcí mohly provádět také jiné společnosti, což by samozřejmě mělo za následek další propad příjmů u obou největších hráčů na trhu.

Banky se navíc stále snaží získat ústupky z dalších poplatků, proto aktuální situce oprávněně vyvolává nemalé obavy. Platební giganti tedy budou muset najít způsob, jak kompenzovat dopady snížení poplatků, aby uspokojili své akcionáře.

Podle Visy a MasterCardu Fed nebere v úvahu celou řadu nákladů, které vznikají provozováním karet. Příští týden společnosti hodlají podat oficiální vyjádření jako součást veřejného komentáře. Fed bude přijímat připomínky až do 22. února. Návrh bude dokončen do 21. dubna a nabude účinku nejpozději do tří měsíců. Jinak řečeno, jasno bude nejpozději do 21. července.

Je pravdou, že tento typ kontroly je pro USA zavádějící a antikonkurenční, jak se vyjádřil Noah Hunt, generální rada společnosti MasterCard.

"Jsme velmi znepokojeni tímto přístupem Kongresu," prohlásil Kenneth Clayton, generální konzul Americké bankovní asociace. "Myslíme si, že je třeba začít jednání od začátku."

Je tedy více než pravděpodobné, že se ještě dočkáme nemalého boje mezi korporátní sférou a regulatorními orgány. Akcie společností provozujících platební karty tak budou v období dalších šesti měsíců velmi zrádnou a volatilní investicí.

MastercardPlatební kartyPoplatkyVISA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika