US MARKETZavírá za: 1 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bude Kofola další v řadě? Vydařené IPO firem, za kterými stál úspěšný fond private equity

43% podílníkem ve společnosti Kofola je private equity fond jedné z největších skupin fondů rizikového kapitálu působících ve střední a východní Evropě. Kdo jsou Enterprise Investors a jaké úspěchy už mají na kontě?

Skupina Enterprise Investors (EI) funguje na trhu od roku 1990 a je nejstarší a jednou z největších investičních společností spravujících fondy private equity a rizikového kapitálu ve střední a východní Evropě. Od svého vzniku vytvořila 8 fondů s celkovou hodnotou přesahující 2 miliardy EUR. Tyto fondy dosud zainvestovaly více než 1,7 miliardy EUR do 135 společností z různých odvětví a završily 108 investic s celkovým hrubým výnosem téměř 2,3 miliardy EUR. Enterprise Investors realizovala 30 primárních emisí akcií společností ze svého portfolia na Varšavské (WSE) a Newyorské burze (NYSE).

Kofola (akvizice Enterprise Investors, září 2008)

Kofola byla 6. srpna 2003 na Varšavské burze svou hodnotou rekordní veřejnou nabídkou. Akcie se upisovaly za 21 PLN.

EI provedly prostřednictvím svého fondu Polish Enterprise Fund VI (PEF VI) akvizici 42,5% podílu ve společnosti Kofola-HOOP v září 2008. Nabídly za podíl cenu 43,20 PLN za akcii, tedy 48% prémii nad tržní cenou na konci obchodování 29. září 2008.

Akvizice společnosti Kofola-Hoop byla vůbec největší transakcí, kterou kdy uskutečnil private equity fond v sektoru rychloobrátkového spotřebního zboží ve střední a východní Evropě, a 10. největší polskou fúzí roku 2008. Její celková hodnota se vyšplhala na 480 milionů PLN.

Magellan (IPO na Varšavské burze, září 2007)

Polish Enterprise Fund IV také zainvestoval 8 milionů do Magellanu, přední nebankovní finanční instituce poskytující své služby polskému zdravotnickému sektoru. Magellan funguje na trhu od roku 1999. Nakupuje pohledávky za veřejnými zdravotnickými zařízeními od původních věřitelů (dodavatelů zařízení nebo farmaceutických firem) s diskontem a následně je restrukturalizuje a sekuritizuje, aby je prodal v balících se ziskem.

V říjnu 2007 oslavily EI s Magellanem pětadvacáté IPO na Varšavské burze. Magellan, polský poskytovatel finančních služeb sektoru zdravotnictví, zvládl svůj debut na burze podobně jako ostatní emise, za nimiž stály fondy spravované EI, na jedničku. První den zakončil se 7% prémií vůči emisní ceně.

Kruk (IPO na Varšavské burze, květen 2011)

Fond Polish Enterprise Fund IV do Kruku investoval celkem 21,5 milionu USD v několika tranších a ve společnosti držel před veřejnou nabídkou 78,5% podíl. Původní investice proběhla v první půlce roku 2003. Jako majoritní akcionář pracoval fond Enterprise Investors po své investici s jedním ze zakladatelů společnosti, aby vyvinuli strategii dalšího rozvoje firmy Kruk. Posílil se manažerský tým, byly zavedeny nové firemní standardy a Kruk začal podnikat v oblasti nákupu pohledávek. Současně firma expandovala do zahraničí. V roce 2007 vstoupila na rumunský trh pohledávek, kde má nyní vedoucí pozici.

V květnu 2011 dokončil PEF IV částečný odprodej svých akcií ve společnosti v primární veřejné nabídce na Varšavské burze. PEF IV prodal všech 8,2 milionu nabídnutých akcií, tedy téměř 50% společnosti, za maximální emisní cenu 39,7 PLN za akcii. Prodej znamenal hrubý výnos 116,7 milionu USD a obdivuhodné osminásobné zhodnocení původní investice. EI se rozhodli ponechat si 24,8% podíl ve společnosti.

Poptávka po akciích nabízených v rámci IPO značně převýšila nabídku. Institucionální investoři koupili 90 % prodávaných akcií, zbylých 10 % bylo odkoupeno drobnými investory. Společnost získala přibližně 16 milionů USD nového kapitálu.

Společnost Kruk se sídlem ve Vratislavi (Wroclaw) byla založena roku 1998. Už delší dobu je jedničkou na trhu správy maloobchodních pohledávek v Polsku. Nabízí celou škálu služeb ochrany a správy pohledávek. Spravuje pohledávky bank, úvěrových zprostředkovatelů, pojišťoven, leasingových společností, telefonních operátorů, provozovatelů kabelových televizí a poskytovatelů digitálních platforem. Skupina Kruk zahrnuje také úvěrovou informační kancelář, advokátní kancelář, soukromou detektivní kancelář a sekuritizační společnost.

Kruk zaznamenal od investice fondu PEF IV vynikající finanční výsledky. Mezi lety 2003 a 2010 došlo k pětinásobnému zvýšení čistého zisku a tržby vzrostly z 32 milionů PLN na 164 milionů PLN.

AVG Technologies (IPO na NYSE, únor 2012)

Polish Enterprise Fund V (PEF V), private equity fond spravovaný EI, investoval do brněnské společnosti AVG (tehdy Grisoft) v září 2005. Po realizaci investice byl jmenován nový management, jehož úkolem bylo přeměnit regionálního hráče na celosvětového lídra oboru. Investice společnosti rovněž přinesla nové kompetence a produkty získané z navazujících akvizic. V říjnu 2009 fond prodal menšinový podíl americké private equity společnosti TA Associates.

AVG Technologies pokračovala v dynamickém růstu a v únoru 2012 provedla IPO na Newyorské burze. Prostřednictvím úpisu PEF V realizoval svůj další částečný exit. Tvůrce antivirových počítačových programů a globální poskytovatel softwaru a on-line služeb uvedl na NYSE v primární nabídce 8 milionů akcií, což mu při ceně 16 USD za jednu akcii přineslo 128 milionů USD. Polovina prodávaných cenných papírů v rámci IPO byly nově vydané akcie, druhou polovinu prodali původní podílníci AVG v čele s EI.

Ačkoli kurz akcií během prvního dne obchodování spadl až na 13 USD, debut brněnské firmy na NYSE lze považovat za obrovský úspěch.

Polish Enterprise Fund V prodal svůj zbývající podíl ve společnosti AVG v poslední z řady transakcí na NYSE v září 2014. Od investice EI vzrostl počet uživatelů AVG 7,5krát. Tržní kapitalizace společnosti narostla od vstupu na burzu z 855 na 984 milionů USD. V současnosti se akcie AVG obchodují kolem 19 USD, ale ještě před letní akciovou korekcí byste za ně dali téměř 29 USD.

Skarbiec (IPO na Varšavské burze, listopad 2014)

Skarbiec vznikl v roce 1997 a v současnosti spravuje aktiva v hodnotě zhruba 14 miliard PLN. Má kolem 50 tisíc klientů a nabízí fondy s přístupem na domácí i mezinárodní akciové a dluhopisové trhy.

Enterprise Investors provedli v roce 2007 akvizici polské společnosti specializující se na asset management Skarbiec prostřednictvím Polish Enterprise Fund V. Kontrakt byl oceněn na 40 milionů EUR.

V listopadu 2014 v rámci procesu IPO na Varšavské burze EI firmu částečně opustili. Transakce přinesla investiční společnosti finanční prostředky v hodnotě 10,2 milionu EUR. Fond private equity umístil na burzu 20 % akcií a ponechal si 75% podíl. Kontrakt se stal jubilejním třicátým IPO, které Enterprise Investors provedli.

Zdroje: Enterprise Investors, Bloomberg, E15, Nasdaq OMX, unquote.com, PREKON.cz

Kofola ČeskoSlovenskoPrimární úpis akcií (IPO)Private equity
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa