Americká ekonomika v lednu mimo zemědělství vytvořila 49 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti spadla na 6,3 %

V ekonomice Spojených států v lednu vzniklo asi 49 000 pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 50 tisíc míst po úbytku asi 227 tisíc míst v prosinci (revidováno z -140 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti spadla na 6,3 %, čekala se stagnace na 6,7 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
V soukromém sektoru vzniklo v lednu šest tisíc míst po úbytku asi 204 tisíc míst v prosinci (revidováno z -95 tisíc). Očekával se vznik přibližně 50 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil zánik asi deseti tisíc míst (odhad: +30 tisíc, prosinec: +31 tisíc).
Celkový počet pracovních míst je teď o zhruba 10 milionů nižší než loni v únoru, tedy v době, kdy ještě americký trh práce výrazněji nepociťoval dopady šíření koronaviru. Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) předpokládá, že zaměstnanost v USA se na úrovně z období před příchodem krize nevrátí dříve než v roce 2024.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v lednu klesla na 61,4 % z 61,5 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížila na 11,1 % z 11,7 %.
Průměrná hodinová mzda v lednu meziročně vzrostla stejně jako v prosinci o 5,4 %, čekal se růst o 5,1 %. Stále vysoký meziroční růst mezd potvrzuje, že nejvíce zasažené jsou pandemií hůře placené pozice. Proti prosinci mzda v lednu vzrostla o 0,2 %, v prosinci stoupla meziměsíčně o procento (revidováno z +0,8 %).
Podle středečních údajů agentury ADP v soukromém sektoru USA v lednu vzniklo 174 tisíc pracovních pozic. Analytici odhadovali, že zaměstnavatelé vytvořili jen asi 49 tisíc pozic po zániku 78 tisíc míst v prosinci (revidováno z -123 tisíc).
Údaje z trhu práce podle analytiků podtrhují potřebu dalších opatření na podporu americké ekonomiky, která se stále potýká s negativními dopady pandemie covidu-19. Nový americký prezident Joe Biden se snaží v Kongresu prosadit stimulační soubor v hodnotě 1,9 bilionu dolarů. Míra nezaměstnanosti zůstává vysoko nad úrovněmi z období před pandemií, loni v únoru se nacházela na 3,5 %, a byla tak nejnižší za 50 let.
"Samotná čísla za leden vypadají na první pohled dobře, nesmíme ovšem zapomínat na výrazný úbytek míst v prosinci ani na to, že lednový pokles míry nezaměstnanosti byl zčásti dán úbytkem počtu lidí, kteří si hledají práci," říká Robert Frick ze společnosti Navy Federal Credit Union.
"Slabost vyobrazená v nejnovější zprávě z trhu práce otevírá Bidenově administrativě dveře k tomu, aby protlačila větší výdajový balík a zajistila úlevu mnoha Američanům a podnikům nadále se potýkajícím s pandemií," dodal analytik Charlie Ripley ze společnosti Allianz Investment Management.
Americké akcie na data z trhu práce výrazněji nereagovaly, euro k dolaru posílilo nad 1,20 EUR/USD.
Za celý rok 2020 ekonomika USA přišla zhruba o 9,4 milionu pracovních pozic, v roce 2019 vytvořila asi 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství přibližně 2,6 milionu míst a v roce 2017 přibylo asi 2,1 milionu pozic.
Americká ekonomika loni spadla o 3,5 %, výhled není příliš optimistický
Hrubý domácí produkt USA se ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů v přepočtu na celý rok zvýšil o 4 %. Růst tak výrazně zvolnil z předchozího čtvrtletí, kdy vykázal v přepočtu na celý rok HDP vzestup o 33,4 %. Za celý rok, jenž citelně poznamenala pandemie covidu-19, pak největší ekonomika světa vykázala propad o 3,5 %. To je nejvíce za 74 let, respektive od konce druhé světové války.
Pandemie ukončila rekordní expanzi americké ekonomiky, která trvala skoro 11 let. Loňský propad HDP je přitom první od roku 2009, kdy americká ekonomika klesla o 2,5 %. Tehdy byla v recesi kvůli globální finanční krizi, která naplno propukla o rok dříve po pádu investiční banky Lehman Brothers.
Výhled na první měsíce letošního roku není příliš optimistický. Objevují se totiž další případy nákazy koronavirem a začínají se šířit nové mutace viru. "V prvním čtvrtletí roku 2021 bude růst patrně velmi slabý, v přepočtu na celý rok nižší než procento," odhaduje hlavní ekonom PNC Financial Services Gus Faucher.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK