US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,63 %
NASDAQ-0,22 %
S&P 500-0,33 %
ČEZ+0,50 %
KB-0,77 %
Erste-1,55 %

Průmysl v ČR loni klesl o osm procent, nejvýrazněji od roku 2009

Průmyslová výroba v ČR v loňském roce poznamenaném pandemií covidu-19 meziročně klesla o osm procent. Je to nejvýraznější propad od krize v roce 2009, kdy se průmysl snížil o 13,6 %. Výrazně se loni propadla například produkce aut. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V závěru roku ale průmysl rostl, v prosinci produkce meziročně stoupla o půl procenta.

Loňský rok ovlivnilo zejména druhé čtvrtletí. Od dubna do června se průmyslová výroba v České republice snížila o 23,5 %. Ve třetím čtvrtletí pokles výrazně zpomalil a v posledním kvartálu už vykázal průmysl mírný růst.

Za celý loňský rok bylo jen málo průmyslových odvětví, která zaznamenala meziroční růst produkce. "Jde o farmaceutický průmysl či papírenský průmysl, kam patří kromě výroby papírových obalů také výroba dětských plen, nebo ostatní zpracovatelský průmysl zahrnující i výrobu hraček a zdravotních lůžek," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Výroba automobilů se loni snížila o 12,3 %, stejně jako produkce strojů. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků klesla o 9,2 %. Papírenský průmysl si polepšil o 4,1 %, farmaceutický o 2,6 % a o více než dvě procenta vzrostlo v loňském roce také zpracování dřeva.

Tržby z průmyslové činnosti byly loni meziročně nižší o 6,9 %. Nových zakázek ubylo o osm procent. Zaměstnanost v průmyslu klesla o 3,4 % a průměrná mzda v něm vzrostla o 1,9 %.

V posledních třech měsících roku už průmysl rostl. V říjnu to bylo o 1,3 %, v listopadu o 0,4 % a v prosinci o půl procenta. "Automobilový průmysl koncem roku doháněl, co v předešlých měsících zameškal, a právě díky výrobě automobilů a navazujícím odvětvím vykázala koncem roku česká průmyslová produkce mírný růst," uvedla Doležalová. V prosinci se výroba automobilů, přívěsů a návěsů meziročně zvýšila téměř o 15 %.

Analytici: Český průmysl loni táhl ekonomiku z hlubšího propadu

Český průmysl se loni nakonec stal tahounem ekonomiky a uchránil ji před ještě výraznějším propadem, shodli se analytici. Letos očekávají jeho návrat k růstu, který však podle nich zřejmě nevykompenzuje celý loňský pokles.

"Český průmysl tak pandemický rok zvládl obdivuhodně dobře. Byť se na jaře potýkal nejen s přímými dopady pandemických omezení, ale i s vedlejšími efekty absencí zaměstnanců či výpadků dodavatelských řetězců, a během dubna a května ztrácel přibližně 30 % meziročně, dokázal ve zbytku roku manko rapidně dohánět," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Dalšími vlnami pandemie se podařilo procházet s jemnějšími preventivními opatřeními, pomohlo podle něj i napojení na silně rostoucí Německo a skrze něj na mimoevropské trhy, kde pandemie již dávno polevila.

Tuzemský průmysl v závěru roku příjemně překvapil, zejména z pohledu výroby automobilů a vývoje nových zakázek, uvedl hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. Celkově za poslední čtvrtletí vzrostl o 3,8 %, a patřil tak mezi tahouny růstu ekonomiky v posledním čtvrtletí minulého roku, jelikož druhá vlna pandemie se jej proti březnu a dubnu tolik nedotkla. V letošním roce čeká růst průmyslové výroby o zhruba čtyři procenta.

Domácí předstihové indikátory ukazují expanzi průmyslové výroby i na začátku letošního roku, doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka. Nicméně limitem bude problém s dodávkami komponentů, nedostatek pracovní síly a pravděpodobný je i výkyv zahraniční poptávky kvůli zhoršené pandemické situaci. Za první čtvrtletí čeká mírný mezikvartální pokles průmyslové výroby. "Poté očekáváme návrat k růstu. Za celý rok 2021 s ohledem na nízkou srovnávací základnu odhadujeme růst průmyslové výroby o necelých deset procent," dodal.

Vliv předzásobení na konci loňského roku si zřejmě vybere svou daň v úvodu roku letošního, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. To, že by situace nemusela být až tak zlá, naznačuje podle něj prosincový dvouciferný růst nových zakázek a stále slušná úroveň indikátorů nálady v průmyslu. Navíc od druhého kvartálu zabere nízká základna z loňska. Letos tedy průmysl zcela jistě vykáže kladný celoroční přírůstek, ten ovšem zřejmě plně nevyváží výpadek z loňska, odhadl.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaPrůmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

7. 7.-Andrej Rády
Americké akcie