EK chce, aby Maďarsko chránilo peníze z fondu obnovy před podvody

Než Maďarsko dostane peníze z mimořádného fondu obnovy ekonomik Evropské unie, mělo by reformovat zákony o veřejných zakázkách a ochránit peníze daňových poplatníků před podvody. Podle agentury Reuters k tomu maďarskou vládu vyzvala Evropská komise, která bude rozhodovat o přidělení podstatné části peněz z fondu o objemu 750 miliard eur. Podle interního dokumentu, který v pondělí agentura citovala, jsou v maďarských zákonech systémové nedostatky omezující konkurenci a nahrávající podvodům.
Velká většina peněz z krizového balíku bude navázána na reformy, jejichž plnění komise požaduje i po dalších státech. Maďarsko, které má z fondu dostat přes šest miliard eur přímých plateb, se má podle Bruselu zaměřit na větší transparentnost a otevřenost systému přidělování zakázek placených ze státních či unijních peněz.
"Konkurence ve veřejných zakázkách je v praxi nedostatečná," uvádí se v dokumentu datovaném k 26. lednu. Systémové nedostatky v této oblasti podle komise vedly předloni u Maďarska k "největším finančním korekcím v historii strukturálních fondů".
Podle zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) bylo Maďarsko v letech 2015 až 2019 výrazně nejhorší zemí v podvodech s unijními penězi. Úřad doporučil komisi, aby požadovala od Budapešti vrácení peněz z téměř čtyř procent zakázek, přičemž unijní průměr je méně než 0,4 procenta a žádná jiná země nepřekročila jednoprocentní hranici.
Maďarský premiér Viktor Orbán dlouhodobě odmítá, že by měla jeho země s korupcí a podvody větší problémy než jiné státy evropského bloku. Ke zmíněnému dokumentu se podle Reuters Budapešť zatím nevyjádřila.
Maďarsko s Polskem v prosinci blokovaly schválení fondu a s ním spojeného sedmiletého rozpočtu EU, neboť jim vadila nová podmíněnost čerpání peněz mimo jiné efektivním a nezávislým vyšetřováním podvodů. Obě země po hrozbách, že ostatní státy vytvoří fond bez nich, nakonec své veto stáhly a spokojily se s dodatečnými ujištěními o fungování nového mechanismu.
První peníze z fondu obnovy by unijní země mohly čerpat ve druhé polovině roku. Nejprve ale jednotlivé členské státy musejí schválit zvýšení zdrojů v rozpočtu, které umožní komisi vzít si půjčku nutnou k naplnění fondu. Komise bude rovněž posuzovat plány, kam chtějí státy své podíly z fondu investovat. Plány by měly odpovídat představám Bruselu mimo jiné o tom, že podstatná část financí bude určena na ekologické či digitalizační projekty. Komise už dala najevo, že s předběžnými návrhy, které jí předložila téměř polovina zemí včetně České republiky, není zcela spokojena.
Zdroj: ČTK
Aktuality
