US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Vývoz z Německa loni klesl nejvýrazněji od finanční krize

Vývoz z Německa se v loňském roce kvůli pandemii snížil o 9,3 % na 1,205 bilionu eur. Zaznamenal tak nejprudší pokles od finanční krize z roku 2009. Oznámil to v úterý spolkový statistický úřad. Import loni klesl o 7,1 % na 1,026 bilionu eur, tedy výrazně méně než export.

Obchodní přebytek se tak propadl na 179,1 miliardy eur z předloňských 224 miliard eur. Pokles zaznamenal už čtvrtý rok za sebou a dostal se na nejnižší úroveň od roku 2011.

Export z Německa na začátku koronavirové krize prudce klesl, později se ale začal zotavovat. V prosinci se meziročně zvýšil o 2,7 procenta na 100,7 miliardy eur. Výrazně k tomu přispěla silná poptávka po německém zboží v Číně a ve Spojených státech. Prosincový vývoz do Číny vzrostl o 11,6 procenta a vývoz do USA se zvýšil o 8,4 procenta.

V lednu se podle průzkumu institutu Ifo nálada v německém exportním průmyslu výrazně zlepšila. Index očekávání vzrostl na 6 bodů z 1,9 bodu v předchozím měsíci. Za růstem optimismu stálo například vyjasnění situace kolem brexitu a prezidentství ve Spojených státech, příznivý vliv mělo také očkování proti covidu-19.

Ekonom Jörg Zeuner ze společnosti Union Investment předpokládá, že v celém letošním roce export z Německa zaznamená růst až k deseti procentům. "Měli by těžit z předpokládaného hospodářského oživení v eurozóně i z dynamického růstu v důležitých odběratelských zemích, jako je Čína a USA," řekl na adresu německých exportérů.

Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK) dnes nicméně varovala, že brexit bude mít i v letošním roce negativní vliv na obchodní výměnu mezi Německem a Británií. V prosinci se vývoz do Británie snížil o 3,3 procenta a dovoz z Británie se propadl dokonce o 11,4 procenta.

Podle DIHK považuje 60 procent německých podniků svou současnou obchodní situaci v Británii za špatnou a 57 procent počítá s dalším zhoršováním podmínek v letošním roce. Podniky se v důsledku brexitu potýkají zejména s celní byrokracií, logistickými problémy, právní nejistotou a vyššími cly.

"Předpokládá se, že v prvních třech měsících letošního roku obchod se Spojeným královstvím opět výrazně klesne" uvedl Sebastian Dullien z ekonomického institutu IMK. "Celkově se ale očekává, že globální ekonomika se v příštích měsících zotaví a export opět poroste výraznějším tempem," dodal.

Vláda v Berlíně předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o tři procenta po loňském propadu o pět procent. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Zdroj: ČTK

Mezinárodní obchodNěmecko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně